Centrale telefoniczne w przedsiębiorstwie: typy, pozytywy, wady

in dane, prezent, Przedsiębiorstwa, rodzaj, rozwiązania
Jeśli po raz pierwszy stoi przed tobą zadanie „zapewnienia obsługi telekomunikacyjnej w biurze”, wówczas na pewno wybór idealnej opcji nie będzie należał do łatwych.
pudełko kartonowe
Autor: Adam Dachis
Źródło: http://www.flickr.com


W poniższym materiale prezentujemy typy telefonicznych centrali oraz dzielące je różnice, a także wyjaśniamy jakie wyjścia będą dobrze współbrzmiały z twoją aktywnością. Można napotkać trzy rodzaje telefonicznych centrali: lokalne, wirtualne a także analogowa centrala telefoniczna. Jeśli osprzęt centrali znajduje się w biurze, natomiast połączenia telefoniczne nawiązywane są dzięki technologii VoIP, to takową centralę nazywamy lokalną. Miejscowa centrala telefoniczna ma dwie podstawowe zalety. Przede wszystkim, posiadanie takowej centrali wychodzi na dłuższą metę oszczędniej niż inne warianty. Choć na początku pewne są inwestycje w serwery, to miesięczne rachunki za rozmowy będą niewysokie, w porównaniu z innymi typami central. Po drugie, dział IT twojej firmy zawsze będzie posiadał dojście do serwerów jak też będzie mógł dowolnie konfigurować je, by pracowały zgodnie z wymogami firmy. Na przykład należycie zabezpieczyć wrażliwe dane i drugie poufne informacje wynikające z telefonicznych rozmów.


Serwery obsługujące wirtualną centralę telefoniczną znajdują się zaś u operatora, który dba o ich należyte działanie jak też serwisowanie.
Wyłączne urządzenia, które fizycznie znajdują się w twojej firmie, są to aparaty telefoniczne. Takowa centrala nie wymaga dodatkowego okablowania, jako że działa z wykorzystaniem połączenia z internetem, na bazie techniki telefonii IP.