Co zrobić, gdy chcesz sprzedać swój biznes?

in biznes, dom, spółka, Zasady
Szukam inwestora - w prasie oraz cyberprzestrzeni znaleźć można cały szereg tego rodzaju ogłoszeń.
wycena przedsiębiorstwa
Autor: Reuben Strayer
Źródło: http://www.flickr.com


branża
Autor: Stefan Erschwendner
Źródło: http://www.flickr.com


Dlaczego? Niestety spora część posiadaczy firm nie wytrzymuje konkurencji, jaka panuje na dzisiejszym rynku towarów i usług. Wtedy bardzo często „ostatnią deską ratunku” okazuje się nabywca z zasobnym portfelem.


certyfikacja
Autor: brandbook.de
Źródło: http://www.flickr.com


Nim, jednak przystąpimy do jakiejkolwiek transakcji musimy wykonać parę niezwykle istotnych czynności, takich jak między innymi wycena przedsiębiorstwa. Jej podstawowym celem jest bezstronne i rzetelne oszacowanie wartości wszystkich składników spółki w jednostkach monetarnych. Istnieje wiele rozlicznych sposobów ewaluacji. Zazwyczaj dzieli się je na trzy grupy - metody porównawcze, opcyjne oraz dochodowe. Pierwsza z nich jest dość często wykorzystywana przez analityków rynku giełdowego. Polega - jak nietrudno zgadnąć - na określeniu ceny badanej firmy na podstawie wartości podobnych przedsiębiorstw obecnych w branży. Druga z przywołanych strategii bazuje na modelu Blacka-Scholesa, a ostatnią uważa się za najbardziej uniwersalną. Wybór procedury zależy przede wszystkim od celu, jaki chcemy osiągnąć. Warto spostrzec, iż wycena aktywów i pasywów odbywa się w oparciu o wytyczne zapisane w ustawie o rachunkowości a także przepisach szczególnych - sprawdź mój blog.
Podlegają jej wszelkie środki trwałe, należności, pożyczki, zobowiązania finansowe, kapitały, udziały w innych spółkach, inwestycje krótko- oraz długoterminowe, nieruchomości, wartości niematerialne, itp.