Leasing czy wynajem?

in leasing, maszyny
Masz pomysł na własną działalność? Zacznij działać! Szczególnie, iż, osoby planujące otworzenie własnej firmy, mogą być pewni wsparcia pod względem wkładu pieniężnego na rozwój prywatnej firmy - urzędy pracy zapewniają dotacje i kredyty na rozpoczęcie czy modernizację działalności.

Z propozycją dla nich, przychodzą również firmy leasingowe. Dość powszechnym przedmiotem umowy leasingowej stały się obecnie maszyny, a wśród nich m. in. wózki magazynowe, maszyny do robót drogowych, fundamentowych i ziemnych (koparki jcb), obrabiarki do metalu czy wszelkiego rodzaju maszyny drukarskie.
budowa
Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com
Leasing maszyn budowlanych, takich jak np. ładowarki kołowe posiada wiele zalet. W razie kredytu osoba fizyczna ma obowiązek pokryć podatek od towaru i usług (VAT), w leasingu natomiast dokonania opłat zobowiązuje się firma leasingowa. Plusy leasingu dostrzega się także, gdy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest zazwyczaj trwa krócej (może, ale nie musi być zawarta na czas nieokreślony). Oprócz tego w razie wynajmu nie przysługuje nam możliwość wykupu maszyny, za to można to zrobić, gdy bierze się sprzęt w leasing.Koniecznym jest też zwrócić uwagę na stan maszyn budowlanych jakie można wynająć. Leasing zapewnia nam sprawne urządzenia.W dniu dzisiejszym na rynku prowadzi swą działalność spora ilość finansujących firm leasingowych, co przekłada się dla zainteresowanych na możliwość wyboru najciekawszej propozycji.Kupując przedmiot za gotówkę, klient znacznie obniża swoją płynność finansową, albowiem jest zobowiązany wyłożyć całą sumę sfinalizowanie transakcji. W przypadku umowy leasingowej, leasingobiorca wnosi jedynie wkład własny i ustala takie raty miesięczne, aby pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Dzięki leasingowi wykorzystujemy działanie tzw. dźwigni finansowej, albowiem dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swych potrzeb, będziemy mogli zakupić np. nie jedną maszynę, lecz dwie i w związku z tym uzyskać większe zyski ze swojej działalności(opłata wstępna to zaledwie 10 % wartości maszyn).