Jakich rzeczy trzeba unikać, aby uniknąć egzekucji komorniczej

in banki, komornik, kredyty
Problem nieopłacanych zobowiązań dotyka wielu ludzi, niekiedy mogą się oni znaleźć w takich sytuacjach zupełnie niezamierzenie. Starczy dłuższa choroba albo utrata zatrudnienia i pojawia się kłopot z systematycznym spłacaniem rat.


Portfel, pieniądze
Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Rzecz jasna najlepszym sposobem będzie uniknięcie wszystkich kredytów i pożyczek, bo to one właśnie stanowią największy problem przy spłatach, ale niestety w naszych realiach mieszkanie za zaoszczędzone pieniądze niewiele osób ma okazję nabyć. Konieczne się więc staje wzięcie pożyczki, a takie zobowiązanie niesie za sobą konieczność systematycznych spłat. Rzecz jasna nie każda zaległość w spłacie kredytu czy rachunku będzie przyczyną strasznych konsekwencji. Ważne jest, żeby o swoich problemach poinformować wierzyciela, wtedy przy niewielkiej ilości dobrej woli uda się wyszukać jakieś zadowalające wszystkich rozwiązanie (zobacz). Najgorszą metodą jest przestanie spłacenia i unikanie kontaktów z bankiem, wówczas chyba jednak trzeba się będzie spodziewać w pewnym momencie kłopotów.

Banki i instytucje mają sporo sposobów na to, aby wyegzekwować zaległości. Początkowo są słane wezwania i monity do zapłaty zaległości. Jeżeli to nie odniesie skutku, to niezbędne staje się rozwiązanie umowy kredytowej, a z kolei to wiąże się z koniecznością spłacenia wszystkiego, co pozostało. W części przypadków niestety ktoś nie będzie miał szansy na spłatę, lub też nie zamierza robić tego, więc sprawa może być skierowana na drogę sądową. Sąd może nakazać zalegającemu spłatę wszystkich zobowiązań, a jeśli tego nie chce robić, to do pracy może wejść komornik, który zajmie pensję, nieruchomość (zobacz pożyczka pod zastaw ziemi rolnej) lub przedmioty z domu dłużnika. Wszystkie przejęte przez komorników rzeczy trafiają na specjalne licytacje, na których każdy kto będzie chciał spróbować kupić. Mając to na uwadze dużo lepiej dla dłużnika będzie sprzedaż rzeczy, które posiada i spłatę zaległości, bo niestety z komorniczych licytacji otrzyma jedynie niedużą sumę, a pozostała część pójdzie na obsługę komorniczą i inne koszty.