Czy powinno się uczyć języka krajów podobnych do nas mentalnie?

in chiński, czeski, koreański
Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się ma już za sobą naukę angielskiego. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony zachęca coś łatwego, regionalnego, z drugiej przydałby się język mało popularny, odległy kulturowo, który jednocześnie odgrywa znaczące role w światowym handlu, polityce, czy stosunkach międzynarodowych…
dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Od razu przychodzi na myśl język chiński. To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie w twarz, że nie każdy (może i ja) nie dam radyopanować tego języka. Wynika to i może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz także z czasu, który mamy do zagospodarowania. Trzeba mieć pewność, że nauka chińskiego to prawdziwa szkoła dyscypliny. Nie można się uczyć raz na jakiś czas, musisz to robić codziennie, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na naszym rynku stale się zwiększa, ponieważ Chiny to coraz bardziej poważny, międzynarodowy gracz.
A co jeśli wiemy, ze nie uda się nam, że żaden chiński (ucz się chińskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej język połamiemy i się naszymi możliwościami załamiemy niż czegoś się nauczymy. I co wtedy? Jeśli wierzyć specomz rynku pracy, jeśli poszukujesz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz zakuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (korepetycje z chorwackiego). Wybór jest duży, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zwrócić uwagę na czeski.


Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:- czeski,- chorwacki,- bułgarski


Ale… bądź ostrożny. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt efektywna, bo bardzo wiele wyrazów ma podobne brzmienie, lecz oznaczają one coś zgoła odmiennego. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie sensowna, jeśli nie nauczymy się cyrylicy. Na początek nauczmy się alfabetu. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu będziemy mogli, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać ogromne ilości słów.