Radca prawny - stanowisko z przyszłością

in Adwokat, Aplikacja, pełnomocnik, radca prawny, studia, zawód
Coraz częściej wziętym zawodem staje się radca prawny. Żeby stać się nim trzeba skończyć studia magisterskie na studiach prawniczych w Polsce albo za granicą tylko wtedy gdy studia te uznane są za równorzędne w Polsce. Potem ukończyć aplikację radcowską i zostać wprowadzonym na listę radców prawnych.
Należy też mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Radca prawny (kancelarie-knuter.pl/radca (zobacz GlobalLex)-prawny) powinien także być idealnego charakteru oraz swoim dotychczasowym postępowaniem winien dawać rękojmię porządnego wykonywania zawodu radcy prawnego. Bardzo często radca prawny mylony jest z zawodem adwokata. Owszem obaj realizują zbliżone usługi, jednakże radca prawny nie ma prawa występować, jako adwokat w sprawach karnych i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe.

Kancelarie-knuter.pl - Kancelaria prawna we Wrocławiu
Źródło: www.kancelarieknuter.pl
Do obowiązków radcy prawnego należy pomoc innym osobom w pozyskaniu niezbędnych danych związanych z prawem. Akt prawny z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych określa normy wykonywania zawodu radcy prawnego. Radca prawny (zobacz tutaj) udziela między innymi różnych wskazówek i konsultacji zarówno osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym czy jednostką organizacyjnym. Wykonuje on opinie prawne, przepracowuje koncepcje aktów prawnych, występuje przed sądami i urzędami, jako pełnomocnik. Bardzo istotne jest to, że radca prawny zobowiązany jest ustawowo zachować w sekrecie wszystko, o czym został poinformowany podczas udzielania pomocy prawnej. Swoją profesję może prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w postaci spółki cywilnej, na przykład, jako kancelaria adwokacka Wrocław (www.kancelarie-knuter.pl/adwokat) lub spółki prawa handlowego. Może także być zatrudnionym na etacie u jakiegoś przedsiębiorcy, który życzy sobie zatrudniać prawnika tylko dla siebie.Czy oby bezsprzecznie radca prawny to zawód z możliwościami? Należy mieć na uwadze, że są to lata zdobywania wiedzy opatrzone ryzykiem, że nie wszystkim się powiedzie. Jak mówią sami studenci trzyletnia aplikacja jest to rywalizacja o przetrwanie. Jednakże, gdy już się uda i uzyska się prace w swoim zawodzie to można, patrząc się na płacę prawników po aplikacji, całkiem bardzo dobrze zarobić. Oprócz zarobków uzyskuje się też szacunek publiczny i zawodowy, który jest bezcenny.