Czy trzeba mieć wielkie pieniądze by zacząć inwestować na giełdzie? Od czego warto zacząć?

in informacje, inwestor, kapitał
Często słyszymy o ludziach, którzy inwestują swoje pieniądze na giełdzie oraz traktują to zajęcie jako dodatkowy sposób na zarobek. Z tego powodu zaczynamy myśleć o tym czy też nie zająć się tym. Jednak wtedy przeszkodą staje się często brak dużej gotówki. Czy rzeczywiście musimy posiadać duże środki finansowe ażeby zacząć swoją przygodę z graniem na giełdzie? Okazuje się jednak, że jakieś wielkie środki finansowe to nie jest konieczność. Nowy inwestor nie musi mieć dużej gotówki by zacząć. Swoje wdrażanie opłaci się zacząć od niewielkich kwot, a nie narażać od razu naszych ciężko oszczędzonych pieniędzy.


giełda
Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
W taki sposób nie będzie nas na początku paraliżował strach przed każdym większym zakupem akcji, czy będą to akcje LPP czy też jakieś inne, będzie można zaryzykować bez większych obaw - http://www.comparic.pl/lpp/. Lepiej także nie traktować gry na giełdzie jako jednego ze źródeł utrzymania. Nim zostaniemy zawodowymi graczami minie trochę czasu, a nawet wtedy pomimo możliwości zysku na horyzoncie widnieje także widmo strat, z którymi również należy się liczyć. Wiele osób więc zadaje sobie pytanie jak dużo musimy mieć gotówki na start, bo informacje w internecie są zbieżne. Tak naprawdę są dwa podejścia.

Pierwsze mówi o tym, iż warto wejść z niewielką kwotą i poznać w praktyce jak funkcjonuje taki mechanizm. Następnie, jak już zbierzemy większy kapitał nasze umiejętności pozwolą nam na czuć się pewniej. Drugie podejście radzi inwestować więcej, po to by stopa zwrotu była także sensowna. Natomiast niestety nie każdy posiada zgromadzony spory kapitał od razu na wstępie. Jednak gdy inwestujemy małe kwoty trzeba zwrócić uwagę na to jak wysokie są prowizje dla maklerów. Chodzi generalnie o to aby inwestować w akcje taką gotówkę, od jakiej prowizje w procentach są takie same albo też wyższe od prowizji minimalnych. W ten sposób można uniknąć start już na wstępie.


Trzeba mieć taką świadomość, że rzeczywiście z niewielkim wkładem nie ma możliwości by zyskać dużą sumę pieniędzy. Inwestując niewielkie kwoty bowiem nawet przy sporym wzroście na akcjach, nie zarobimy jakiejś zawrotnej gotówki. Natomiast dobrze jest na wstępie potraktować ten mały wkład jako taką naukę, po to aby potem móc już z większą pewnością siebie i znajomością mechanizmów rządzących giełdą inwestować duże pieniądze i wypracować w ten sposób większy zysk.