Dlaczego warto wspomóc organizację pozarządową?

in organizacji, PIT, podatku, procentem
Jedną z niewielu rzeczy, jakich nie da się uniknąć, są wszelakie podatki. Skarbowe urzędy bardzo chętnie wyciągają rękę po każdą złotówkę, jaką uda się komuś zarobić. Czy będzie się prowadziło swoją firmę, czy robi u kogoś, we wszystkich tych przypadkach trzeba zapłacić podatki
.
Przyjemne z pożytecznym, czyli zarabianie na wakacjach
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jednak w polskim podatkowym systemie znajduje się jedna rzecz, która obliguje urząd skarbowy do zrobienia przelewu, to znaczy 1% dla opp, który można wykazać na rocznej deklaracji PIT. Jak mówią podatkowe przepisy, każda fizyczna osoba będzie mogła przekazać jeden procent podatku, który się należy jakiejś organizacji pożytku publicznego (rozlicz pit wspólnie z nami). Wybór takiej organizacji należy wpisać w odpowiednim miejscu na podatkowym zeznaniu, a urząd skarbowy w odpowiednim czasie sam przeleje wykazana kwotę na rachunek bankowy organizacji, którą ktoś wybrał. Jednak jakaś pomyłka przy wypełnianiu dokumentu sprawi, że skarbówka z chęcią odmówi przelania tych pieniędzy, z tego też powodu bezwzględnie należy zasięgnąć informacji, jak wspomóc organizacje opp, żeby nie popełnić błędu.
Jeżeli rozliczenie wykaże choć trochę podatku do zapłacenia, to można wesprzeć jednym procentem podatku jakąś instytucję (więcej informacji). Jeśli ktoś zdecyduje się na to, to w pierwszej kolejności powinien zdecydować się na organizację pożytku publicznego. Wykaz ich dostępny jest na rządowych stronach, a w zeznaniu wystarczy wpisać numer KRS, jaki każda instytucja musi mieć. Na jednym zeznaniu można wspomóc jedynie jedną z organizacji, niestety nie można wpisać kilku różnych organizacji, trzeba więc porządnie przemyśleć, kto otrzyma pieniądze. Podczas wypełniania deklaracji w odpowiednich polach wpisuje się kwotę, jaką zamierza się podarować, nie może ona przekraczać jednego procenta należnego podatku. Jeśli ktoś będzie chciał precyzyjniej określić, na co dokładnie będą przeznaczane pieniądze, to także może wykazać w swoim zeznaniu. Tam można podać, żeby dana organizacja wykorzystała darowiznę na konkretny cel, lecz ostateczna decyzja należeć i tak będzie do niej, oczywiście przy uwzględnieniu statusu.