Czym się kierować podczas wybierania ogumienia? - oznaczenia i symbole.

in ogumienia, opon, opony
Każde ogumienia samochodowe mają dokładne oznaczenie opon. Wystarczy poprawnie odczytać oznaczenia opon, które są znormalizowane u każdego z producentów opon. Niezależnie czy kupujemy opony na sezon letni czy opony na sezon zimowy opisy opon pozwalają dobrać adekwatne ogumienie do auta.

Trzeba pamiętać, że przy doborze opon zawsze warto stosować się do wskazówek wytwórcy samochodu. Zalecenia dotyczące wielkości i typu ogumienia znajdziemy w książce obsługi samochodu. Kupno opon to niewątpliwie istotna sprawa oddziałująca na poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Od jakiegoś czasu spotyka się podział opon na trzy grupy ze względu na ich jakość: klasa budżetowa, klasa średnia i premium.
opona
Źródło: http://www.flickr.com
W Polsce jest swobodny dostęp do około 30 różnych marek. Najogólniej można powiedzieć, że istnieją opony korzystniejsze cenowo, niezbyt drogie a jakościowo dobre oraz najlepsze. Do grupy budżetowej należą bez wątpienia Kormoran opony. Dzisiaj ogumienie jest rozwiniętym technologicznie towarem, nad którego wyprodukowaniem pracuje sztab ludzi korzystający z drogich maszyn. Przy tworzeniu tańszych opon bierze się głównie pod uwagę ekonomiczne aspekty produkcji, tak żeby właściciel taniego auta miał możliwość ich zakupu. Kiedy mowa o oponach z górnej półki, najważniejszy priorytet mający podstawowe dla kierowcy właściwości opony takie jak: przyczepność na suchej i śliskiej drodze, głośność, emisja CO2, stabilność, okres eksploatacji, a dopiero na końcu znajduje się cena.Twardość ogumienia to bardzo ważny element jej właściwości, który wpływa na zużywanie się, czas spowalniania ale także na głośność opony. Dlatego stale trwają działania nad doborem takiego składnika mieszanki gumowej, który dostosuje się do warunków atmosferycznych i temperaturowych, a zarazem zapewni funkcjonalność i bezpieczeństwo. Nie ulega wątpliwości, że tak samo stabilność opony Fulda, a także jej trwałość zależy od stylu prowadzenia. Korzystniejsze cenowo opony posiadają spowolniony dostęp do nowych możliwości – drogich i trudnych we wdrożeniu. Przed powzięciem decyzji o nabyciu zawsze trzeba upewnić się u sprzedawcy czy dane opony spełnią nasze oczekiwania i czy będą dobre dla naszego samochodu.