Darowizna bez podatku oraz zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS - czym jest?

in dokument, opłaty, płatnik, urząd
Darowizna dla familii lub bliskich to coś, na co obecnie decyduje się coraz więcej postaci. Jednak, aby oddać darowiznę, trzeba wiedzieć, w jaki sposób to wykonać oraz jakich przepisów należy przestrzegać. Pożądane byłoby też dowiedzieć się, jakim sposobem można poświęcić darowiznę bez płacenia podatku. Darowizna bez podatku musi pozostać sporządzona w zerowej grupie podatkowej, jednak należy sprawdzić, czy jednostka, jakiej chcemy ofiarować darowiznę, do tej grupy przylega.

formularz
Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Do tej grupy zalicza się między innymi najmłodszych, partnerka, rodziców lub dziadków - więcej na poradnik.wfirma.pl. Decydując się na złożenie darowizny, wypada także pomnieć o określonym czasie, w którym wypada to wykonać. Darowizna musi być również wydana w dobrym urzędzie skarbowym na stosownym formularzu. Wolno także poświęcić darowiznę na formularzu elektronicznym, co dla wielu jednostek nierzadko jest znacznie wygodniejszym sposobem. Formularze zus, na jakich wolno przeznaczyć darowiznę, to formularz SD-Z2. Zaświadczenie o niezaleganiu zus zaręcza, iż w dniu, w którym je wydano, płatnik nie zalega z płaceniem składek do urzędu: zaświadczenie o niezaleganiu zus. Zaświadczenie to zdoła być wydane poprzez stosowny organ, który posiada do tego określone uprawnienia. Stan rozliczenia, który mieści się na zaświadczeniu, jest ustalany na bazie rozmaitych danych, takich jak formularze wypełnione przez płatnika albo także na podwalinie dokonanych wpłat na konto płatnika.ZUS
Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli interesuje nas takie zaświadczenie, wniosek o jego wydanie możemy złożyć w wskazanym urzędzie skarbowym, i także przez Net. ZUS najczęściej wydaje zaświadczenie w terminie do 7 dni od złożenia wniosku. Zaświadczenie to zdoła być odzyskane tylko samodzielnie, poprzez płatnika, który je składał, na bazie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być na przykład dowód swój. Zaświadczenie zdoła też odebrać jednostka, która została do tego upoważniona poprzez płatnika, na podstawie imiennego oświadczenia - deklaracje i formularze zus.