Do czego służą hydrofory?

in czas, piec, sposób, urządzenie, życie
Mają wszechstronne użycie, jednakże nie każdy z nas wie, w jaki sposób działają. Hydrofory możesz odnaleźć nieomal w każdym domowym gospodarstwie, m.in.
hydrofor
Autor: starsandspirals
Źródło: http://www.flickr.com


skóra
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com


służą do zasilania budynków w wodę, nawadniania deszczówką ogródków bądź odpompowywania wody z przeróżnych przestrzeni.


meble-bogart.pl
Autor: slemon810
Źródło: http://www.flickr.com


Hydrofor jest przyrządem, którego zadaniem jest zapewnienie stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Pozwala on na dostęp do wody w rozmaitych celach. Wyposażony jest w zasobnik wodny do zbierania wody oraz w pompę hydroforową, jakiej zadaniem jest wypieranie wody pod ciśnieniem. Całość uzupełniają także zwrotne zawory, odcinające a także zawory bezpieczeństwa. Zbiornik hydroforu jest po części wypełniony wodą, zaś nad jej nawierzchnią znajduje się powietrze. Gdy uruchamia się pompę hydroforową, wtedy do zbiornika dopompowywana zostaje woda ze źródła, co sprawia, iż przestrzeń zajmowana w zasobniku przez powietrze zmniejsza się, czyli dochodzi do jego sprężenia. Kiedy hydrofor uzyska stosowne ciśnienie, wtedy presostat, zatem sensor różnicy ciśnień z przekaźnikiem dokonuje wyłączenia pompy. Kiedy zostanie otworzony zawór, dla przykładu kran, wtedy powietrze dopełnia wyrzucenia wody ze zbiornika, która przez przewody oraz zawór wydostaje się z armatury. Po wypłynięciu wody z instalacji jej pułap w zasobniku zmniejsza się, a tym samym zmniejsza się napór. Presostat uruchamia pompę hydroforową, ciśnienie zwiększa się i tym samym cykl się powtarza.
By otrzymać stosowną wydajność, używane pompy hydroforowe powinny posiadać większą wydajność niż optymalny pobór wody spodziewany dla danego domku oraz instalacji. Wielkość zbiornika natomiast dobierana jest do wielkości wody zużywanej przez eksploatatorów.