Jak leczyć depresję sezonową?

in depresja, dzieci, lampy, nastrój
Depresja jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, ponieważ wprowadza chorego w groźny stan, jaki w niektórych przypadkach może skończyć się chociażby samobójstwem. Na szczęście dzisiaj coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że depresja nie jest powodem do wstydu więc szuka pomocy u fachowców. Odrębnym gatunkiem jest depresja sezonowa, jaka najczęściej występuje w okolicach miesięcy jesiennych i kończy się wiosną. Psychologowie nie znają dokładnych przyczyn występowania tego zjawiska, aczkolwiek podejrzewa się, że obniżenie nastroju w miesiącach jesiennych i zimowych może być spowodowane zazwyczaj zimnymi temperaturami oraz brakiem promieniowania słonecznego. Gdy odczuwa się smutek, bezpodstawny lęk oraz niechęć do kontaktów z innymi ludźmi, być może cierpi się na depresje sezonową. Należy zaznaczyć, że schorzenie to występuje najczęściej u kobiet. Co więcej, może dotykać również dzieci. Jak w takim razie walczyć z tego rodzaju wrogiem?


depresja
Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com
Przeważnie wykorzystywana jest psychoterapia. Niekiedy konieczne jest też branie leków przeciwdepresyjnych. Poleca się też wyjazd do państw, gdzie pogoda jest bardziej słoneczna. Interesującą i coraz częściej stosowaną alternatywą jest także fototerapia, czyli leczenie światłem. Lampy emitują przeważnie światło, jakiego moc przekracza próg 2500 luksów. Naświetla się za ich pomocą oczy czy obszar, który znajduje się poniżej kolana. Należy zaznaczyć, że światło, chociaż przypomina promieniowanie słoneczne, jest absolutnie bezpieczne, jako że lampy posiadają stosowne filtry. Co ciekawe, ta postać leczenia okazuje się być w istocie dość skuteczna i pomaga nawet do 80% pacjentów. Na dodatek, terapia światłem najczęściej nie generuje jakichkolwiek skutków ubocznych, co jest jej kolejną zaletą (więcej o światłoterapii).

Dzisiaj lampy wykorzystywane w fototerapii można bez trudu kupić i ustawić w swoim mieszkaniu bądź biurze. Są coraz powszechniej stosowne, zważywszy, że wiele mówi się o schorzeniach depresyjnych i ludzie są skłonni do rozpoznawania typowych objawów także w swoim przypadku. Na szczęście wzrasta więc świadomość społeczna. Jeżeli w miesiącach zimowych zauważymy u siebie obniżony nastrój, należy zdecydować się na terapię najlepiej światłem, jaka daje możliwość na przetrwanie do wiosny oraz cieszenie się dobrym samopoczuciem - wybierz najlepszą lampę antydepresyjną.