Jak ochronić psy przed ucieczką, a ogród przed uszkodzeniem

in ogród, pies, zwierze
Psy, choć dla wielu ludzi stanowią dobrą otuchę i ochronę, potrafią w ogrodzie być znacznym udręczeniem. Czasami normalny proces tresury psa może okazać się niewystarczający i wpuszczenie psa do ogrodu bądź przed domem może skutkować połamanymi krzewami, rozgniecionymi kwiatami, zerwaną siatką lub nawet atakiem na przechodnia.
Ponadto pewne psy mają też tendencję do uciekania, przykładowo w trakcie okresu godowego lub po wystraszeniu fajerwerkami 31. grudnia.

Jakim sposobem zabezpieczyć się przed tymi niepożądanymi zdarzeniami? W dzisiejszych czasach są na to łatwe , jak również wysoce efektywne sposoby – z pewnością należy do nich niewidoczne ogrodzenie dla psa (również pod nazwą elektryczny kojec), jakie jest metodą zupełnie niegroźną oraz nienarażającą psa na duży dyskomfort.

pies pływający w wodzie
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Zasada funkcjonowania tego kojca jest zbliżona do elektrycznego pastucha, ale jej działanie jest znacznie łagodniejsze i skoncentrowane wyłącznie na psie. Polega na wstawieniu odpowiedniego przewodu na chroniony przed psami teren, zainstalowaniu nadajnika , a także założeniu psu elektronicznej obroży (https://sport-dog.pl/pl/c/Niewidzialne-ogrodzenie-dla-psa-DOGtrace/40). Kabel, zależnie od możliwości i upodobań właścicieli, może swobodnie leżeć na gruncie bądź być lekko zakopany, aby nie niszczył estetyki ogrodu. W momencie, gdy pies przekracza wytyczoną granicę, proste oprogramowanie sprawia, że słyszy on z urządzenia ostrzegawczy dźwięk. Przeważnie wystarczy to do zniechęcenia psa przed dalszą eskapadą. Jednak jeśli pies pomimo tego kontynuuje przekraczanie linii, obroża uwalnia lekki impuls powodujący krótkie napięcie mięśni zwierzęcia. Dzięki temu pies uczy się bezpiecznie wytyczonych mu granic bez narażania go równocześnie na duży stres. Dlatego niewidoczne ogrodzenie dla psa czasem już po kilku miesiącach może być zdjęte, ponieważ psy – jako obdarzone inteligencją zwierzęta – uczą się, co im jest dozwolone.Podobne rozwiązania są używane w różnorodnych miejscach (jak na przykład nowoczesne hodowle) w celu zabezpieczenia zwierząt gospodarskich – przykładowo bydła – przed ucieczką lub zbłąkaniem się podczas wypasania bez wystawiania ich na wielkie nieprzyjemności.

Niewidoczne ogrodzenie dla psa, zwłaszcza atestowane, jest co prawda sporym wydatkiem, lecz odpłaca się ono w postaci estetycznego ogrodu, spokojnych sąsiadów i szczęśliwego pupila, który może bawić się po dozwolonym obszarze bez bycia uwięzionym na łańcuchu. Bezpieczniej zakupić takie elektryczne ogrodzenia, które są markowe i polecane przed rzetelnych hodowców albo właścicieli psów – wówczas można mieć pewność, że wszystko zostało jak w zegarku (https://www.sport-dog.pl/). Często można znaleźć dobrej jakości kojce w wyjątkowo korzystnych cenach – z tego względu warto sprawdzać oferty na stronach internetowych.