Jak prawidłowo i prosto zarządzać biblioteką?

in Kierownicy, książki, materiały, meble, pracownicy, system identyfikacji wizualnej, tytuły
Biblioteka jest instytucją, której działanie uzależnione jest od wielu różnych elementów. Niewątpliwie w instytucji tej najważniejsi są czytelnicy, którzy przychodzą po książki. Wielu ludziom może się jednak wydawać, że zarządzanie organizacją taką jak biblioteka jest łatwe i nie wymaga wielkiego wysiłku. W rzeczywistości w sumie całe działanie instytucji i jej istnienie zależy od sposobu zarządzania. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy poziom czytelnictwa gwałtownie spada, a co za tym idzie coraz mniejsza liczba ludzi odwiedza biblioteki.
w bibliotece
Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ich kierownicy muszą dobrze zastanowić się nad tym, jak skusić potencjalnych czytelników do przychodzenia, a wcześniejszych do dalszego korzystania. Ważnym aspektem jest na przykład dobry system identyfikacji wizualnej biblioteki, co w kraju najczęściej nadal jest pomijane, nierzadko z powodu niewystarczających środków. Wymyślane są rozmaite akcje promocyjne, jak również atrakcyjne wydarzenia w bibliotece, które przyciągają ludzi.

Kształtowanie księgozbioruKażda biblioteka, zależnie od jej rozmiarów i rodzaju, gromadzi piśmiennictwo innego rodzaju. Istnieją na przykład specyficzne typy bibliotek, gromadzących tylko zbiory na jeden temat; są to tak zwane biblioteki fachowe. Z kolei placówki publiczne zazwyczaj gromadzą piśmiennictwo beletrystyczne, a w mneijszej ilości naukowe. Mitem jest pogląd niektórych ludzi, którzy sądzą że biblioteka ma za zadanie przyjmować wszystkie darowane pozycje. Przyjmuje je wtedy, gdy są w dobrym stanie, a co najwazniejsze gdy są zgodne z profilem zbiorów. Oprócz tego pracownicy bibliotek wiedzą, jakie pozycje są najbardziej pożądane z uwagi na popularność.Kontrole
Podobnie jak w innych instytucjach, także w bibliotekach istnieje obowiązek przeprowadzania co jakiś czas odpowiednich kontroli. Dotyczą one przede wszystkim inwentarza placówki, a więc zarówno księgozbioru, jak również wyposażenia, w skład którego wchodzą przykładowo meble. Współcześnie do tego typu kontroli także stosuje się najnowsze technologie. Gdy przeprowadzana jest inwentaryzacja, program komputerowy (tutaj więcej: ewidencjamajatku.pl) może pomóc w szybkim i sprawnym jej zakończeniu.