W jakiej wysokości mogą być koszty które ponoszą osoby wynajmujące do pomocy zawodowych prawników

in Adwokat, pełnomocnik, proces
W różnych sądowych sprawach strony bardzo często sięgają po wsparcie profesjonalistów. Często bez adwokackiej pomocy może się nie obejść, zwłaszcza gdy sprawa będzie z tych bardziej trudnych i wymaga porządnej prawniczej wiedzy. Dzięki pomocy zawodowców da się ją załatwić szybciej, większe są również szanse na pozytywne jej zakończenie. Lecz wybierając prawnika trzeba mieć świadomość tego, że jego pomoc może być kosztowna.


finanse
A że wynagrodzenia osób świadczących usługi prawne w Polsce raczej do niskich nie należą, to i nawet w niewielkiej sprawie okazać się może, że do zapłacenia będzie okrągła suma. Jednak jest możliwość zmniejszenia trochę wydatków na obsługę prawną, bo na zupełną rekompensatę nie ma raczej co liczyć. Chodzi mianowicie o zastępstwo procesowe, dokładnie ustalone przez rozporządzenie rady ministrów. Rozporządzenia te dokładnie precyzują kwoty, jakie mają obowiązywać przy poszczególnych sprawach, niestety wysokość ich ustalono przed kilkunastu laty i od tamtego okresu ich nie zmieniano.


finanse
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Najprościej koszty zastępstwa procesowego to zwyczajnie częściowy zwrot nakładów poniesionych na profesjonalnego pełnomocnika reprezentującego klienta przed sędzią - porównaj . Koszty te wypłacane są oprócz pozostałych roszczeń, przykładowo takich jak opłaty wiążące się z powołaniem biegłych i procesem, w kwotach ustalonych we wspomnianych wcześniej aktach prawnych. Na samym początku będzie to brzmiało całkiem interesująco, lecz tylko do chwili, gdy nie usłyszy się minimalnej kwoty.

Na dzień dzisiejszy, i tak jest już od wielu lat, wynosi ona 60 zł, i co najdziwniejsze w większości przypadków właśnie taka wysokość jest zasądzana. W rzeczywistości prawnikowi płaci się dużo więcej, często są to sumy wielokrotnie większe, więc tak naprawdę koszty zastępstwa niekiedy wręcz będą śmieszyły. Jednak w dalszym ciągu są przyznawane przez sądy i płacone pełnomocnikom, szkoda tylko że nikt nie wpadł na to ostatnio, żeby je jakimś sposobem urealnić do stawek, które obecnie obowiązują.