Jaki zespół muzyczny wybrać na uroczystości weselne?

in gotowanie, rodzaj, styl, zestaw
Zespół muzyczny pełni dużo funkcji. Nie jedynie gra na weselnej sali, lecz także towarzyszy wyprowadzeniu panny młodej z mieszkania oraz nierzadko tworzy akompaniament do innych regionalnych tradycji, takich jak przykładowo wykupywanie panny młodej.
link do strony
Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com


Zespół musi mieć w swoich szeregach wodzireja, który umie ośmielić weselników do zabawy. Animatorskie kunszty są też konieczne w trakcie oczepin, kiedy to ktoś z orkiestry prowadzi konkursy związane z ową weselną tradycją. Wybór orkiestry jest istotnym zadaniem, bowiem od tej decyzji zależy dobra zabawa gości.


Powinniśmy wybierać zespół, jaki ma duże doświadczenie w prowadzeniu wesel. Wtenczas mamy gwarancję, iż wodzirej zacznie w odpowiedniej chwili pierwszy taniec, wezwie weselników do podniesienia toastu, albo też wypicia „gorzkiej wódki”. Bardziej wytrawni muzykanci mają w swym repertuarze przaśne przyśpiewki, dzięki którym nakłonią gości do wspólnych śpiewów. Powinniśmy poprosić znajome pary, które ostatnio brały ślub o polecenie orkiestry oraz pożyczenie płyty z wesela, na jakiej najlepiej widać styl muzyczny, repertuar oraz sposób zapraszania do zabawy gości weselnych. Jeżeli nie mamy takich możliwości powinniśmy poprosić wybrany zespół o audiowizualny zapis prowadzonych wesel. Większość zespołów z pewnością dysponuje tego typu nagraniem. Wizytówka zespołu muzycznego dużo mówi o kapeli, obejrzyj ją dokładnie.
Nim parafujemy umowę z kapelą powinniśmy potwierdzić repertuar, poprosić o przygotowanie wybranej piosenki na pierwszy taniec a także określić zestaw zabaw.