Jakim sposobem można się pozbyć śmieci w zgodzie z ekologią?

in firm, obowiązki, świadczenia, umowy, zadania
Ustawa o utrzymaniu schludności i ładu mówi, iż wszelka gmina odpowiedzialna jest za zaaranżowanie dla swych rezydentów selektywnego nagromadzania jak też pozbywania się śmieci.
studenci
Autor: Helen Doron Early English
Źródło: Helen Doron Early English


Dotyczy to również odpadów tak zwanych wielkogabarytowych.


Bloki mieszkalne
Autor: Hans Kreul
Źródło: http://www.flickr.com


Których odpadów nie wolno wyrzucać do resztek? Prawo ochrony środowiska mówi, że przede wszystkim są to groźne lub mieszczących substancje groźne dla środowiska. Będą to więc przykładowo akumulatory albo świetlówki. Lecz też odpadów poremontowych, wyjątkowo gruzu. Odpadków wielkogabarytowych takich jak stare meble. Zużytego sprzętu AGD i RTV. Z jakiej przyczyny? Niektóre rynsztunki, np. lodówki albo zamrażarki, mieszczą groźne środki chemiczne. Kiedy lodówka trafi na złomowisko oraz tam będzie pocięta na części, niebezpieczne dla przyrody gazy mogą ulecieć do atmosfery. Z tej przyczyny zużyte oprzyrządowania AGD i RTV muszą być przetwarzane w specjalnych warsztatach.


Obecnie posiadacze nieruchomości obowiązani są do zawarcia umowy z jednostką zajmującą się wywozem śmieci. Umowę taką podpisuje się w siedzibie przedsiębiorstwa, przeważnie w biurze obsługi klienta. Przy zawarciu umowy wymagane będą poświadczenia potwierdzające prawo (przeczytaj więcej tutaj) do dysponowania nieruchomością, z jakiej będą wywożone odpady. Instytucjonalni klienci muszą przedstawić dokumenty rejestracyjne firmy ewentualnie instytucji. Umowa zwykle zawierana jest na okres nieoznaczony.
Okres wypowiedzenia umowy to jeden miesiąc. Umowa ujmuje zarówno zobowiązania firmy trudniącej się wywozem śmieci, jak też zadania właściciela posiadłości który korzystał będzie z jej usług.