W jaki sposób założyć spółkę w Niemczech.

in biznes, firmy, Niemcy
Z powodu bardzo dużych obciążeń finansowych wielu ludzi z naszego kraju poważnie myśli o założeniu firmy w jednym z innych krajów. Ponieważ od 2004 roku Polska należy do Unii Europejskiej, to nie ma żadnego prawnego przeciwwskazania, żeby tego nie zrobić. Do najpopularniejszych miejsc na otwarcie swojej firmy poza granicami Polski zaliczane są Niemcy, które są również naszym bezpośrednim sąsiadem.
Lecz jak każda tego typu decyzja, również ta niesie za sobą pewne konsekwencje. Zakładając firmę w obcym kraju trzeba się liczyć z całkowicie innymi zasadami, jeśli chodzi o prowadzenie działalności, a także dobrym poznaniem innych przepisów prawnych i skarbowych. Na otworzenie niemieckiej firmy przeważnie zaczynają się decydować osoby, jakie tam już od wielu lat pracują, i po prostu w pewnej chwili zdecydowały się one na rozpoczęcie pracy na swoim. Takie osoby mają znacznie łatwiej, gdyż przeważnie znają język, potrafią odnaleźć się w lokalnych zwyczajach i realiach, a także często posiadają już określoną grupę potencjalnych odbiorców, z którymi mogliby zacząć współpracę.



niemcy
Autor: Jose Monsalve 2
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli będzie chodzić o sprawy formalne, to niemieckie prawo jest znacznie bardziej przyjazne dla początkujących biznesmenów od naszego. Co prawda niektóre sprawy, takie jak złożenie wniosków, otrzymanie Nipu czy otwarcie firmowego konta należy przejść tak samo jak u nas, ale cała reszta mocno się różni. Przede wszystkim w Niemczech nie istnieje ZUS, więc wszystkim przedsiębiorcom pozostaje niemała kwota w kieszeni przez cały rok. Kwota zwolniona od podatku jest 10 razy większa, dużo przyjaźniejsze są również progi podatkowe. To wszystko powoduje, że ktoś ruszający z działalnością może się skupić na znajdowaniu klientów i zleceń, a nie opłacaniu od pierwszego dnia podatków. A że Niemcy należą także do Unii Europejskiej, to nie ma żadnych problemów żeby swe usługi świadczyć także dla kontrahentów z sąsiednich krajów. Niekiedy chcąc nawiązać współpracę usługową lub handlową z nimi będzie potrzebny http://windykacja.de/, lecz w praktyce jest to formalnością i będzie z tym żadnych kłopotów.