Jesteś pasażerem, lecz czy wiesz, jakie masz prawa? Warto o nich wiedzieć, żeby nie zostać oszukanym

in bilet, biznes, pasażer
Czy wiesz jakie są prawa pasażera w ruchu lotniczym? W zakresie odmowy przyjęcia na pokład czy anulowania lotu? To bardzo ważne kwestie, ponieważ mogą się przydarzyć każdemu z nas. Korzystnie wiedzieć, które prawa nam przysługują, aby egzekwować je skutecznie. Regulacja określa, jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy biletu, i nie jest ważne, czy jest to lot rejsowy czy czarterowy. Zastosowania nie mają tu również inne czynniki, takie jak to, czy bilet zakupiliśmy bezpośrednio w biurze podróży czy sprzedały nam go linie lotnicze. Co jeszcze trzeba wiedzieć?


pasażerowie
Autor: Denis Bocquet
Źródło: http://www.flickr.com
Może się zdarzyć, iż na pokładzie samolotu nie ma miejsca dla wszystkich, którzy mają przecież zakupiony bilet. Zdarza się tak, bo linie lotnicze idealnie zdają sobie sprawę z tego, iż wielu pasażerów w ostatniej chwili rezygnuje z lotu. I tak, żeby uniknąć wolnych miejsc na pokładzie, sprzedają więcej niż wymaga tego sytuacja biletów. Jednocześnie, jak do odprawy przybędzie większa ilość pasażerów niż jest miejsc w samolocie zaczyna się problem, ponieważ przewoźnik oczywiście nie może wpuścić każdego do samolotu.

Przeważnie tego typu trudność rozwiązuje się w taki sposób, że osoba, która miała kupiony bilet w niższej, ekonomiczne klasie będzie przeniesiona do wyższej klasy – biznesowej. W takiej okoliczności nie ma mowy o ewentualnych dopłatach, bo otrzymujemy bardziej wygodne miejsca. Natomiast jeśli ktoś nas przenosi z wyższej do niższej klasy, to przysługuje nam, płatne w ciągu 7 dni. Może się wydarzyć, że takie przesunięcia pomiędzy klasami nie wystarczą. Co wtedy? Przewoźnik powinien
pasażerowie
Autor: enjosmith
Źródło: http://www.flickr.com
wzywać ochotników spośród pasażerów, którzy dobrowolnie zrezygnują z lotu - www.flyandi.pl. Takie osoby zyskują prawo do zwrotu ceny biletu.


Niekiedy nie ma ochotników, więc przewoźnik może przeróżnie zachęcać, na przykład zaproponować różne korzyści. Skoro i to nie zadziała, to przewoźnik ma prawo anulować Twój lot. Taka odmowa jednakowoż powoduje, że masz zagwarantowany zwrot ceny zakupionego biletu, prawo do opieki, a także dostajesz odszkodowanie za niemożność kontynuowania podróży. Co więcej dobrze wiedzieć, iż przewoźnik posiada obowiązek, żeby zagwarantować lot w pierwszej kolejności osobom o obniżonej sprawności w chodzeniu czy dzieciom podróżującym bez opieki rodziców. Pamiętajmy więc, że cokolwiek się zdarzy zawsze mamy prawa, o które powinniśmy zabiegać. Być może nigdy się nie wydarzy, iż będziemy w tej sytuacji, lecz kto wie, dlatego warto być zabezpieczonym.