Kiedy istnieje potrzeba użycia przepompowni nieczystości?

in budowa, części, dom, narzędzia, transport
Przy budowie budynku czasem (np. przez niekorzystne ukształtowanie terenu) bywa tak, że niezwykle utrudnione, czy też nawet niemożliwe jest wykorzystanie kanalizacji grawitacyjnej. Właśnie tam do pompowania nieczystości wykorzystuje się przepompownie.


Zbudowane są one m.


Meble Labirynth marki Cattelan Italia
Autor: Cattelan Italia
Źródło: Le Pukka concept store


in. z pomp, które są wykorzystywane do wytwarzania ciśnień między wlotem pompy (stroną ssawną), a wylotem pompy (stroną tłoczną). W ten sposób wykonywany jest transport nieczystości. Są one sprężone za pomocą siły mechanicznej, która jest tworzona przez wirnik, membranę lub tłok. Stanowczo najważniejszym parametrem pracy takiej pompy jest jej efektywność, która jest mierzona przez objętość w litrach na sekundę. Pozostałym ważnymi czynnikami są wysokość podnoszenia, siła i maksymalne ciśnienie takiego urządzenia. Niezwykle znane na rynku są pompownie ścieków mające pompy, które określane są jako zatapialne. Mają one rożnego rodzaju konstrukcję użytego w nich wirnika. Z tego też powodu planując kupno tego typu pompy, należy wcześniej określić wielkość czynnika stałego i sam rodzaj nieczystości. Istnieją modele, które mogą rozdrabniać takie części stałe i są one wykorzystywane przede wszystkim w takich miejscach, w jakich instalacja musi gwarantować stosownie duże ciśnienie, aby zdołać pokonywać opór powstały wskutek znacznych wysokości.
Najpopularniejsze na rynku są pompy, które zapewniają swobodny przepływ eliminujący zapychanie działającej pompy. Nieco mniej chętnie kupowane są pompy, które mają wirnik jednokanałowy. Tłoczą one ścieki opadowe, wodę drenażową czy ścieki, które były oczyszczone w sposób mechaniczny.


W razie nieczystości, które mają bardziej znaczące rozmiary (a których nie da się rozdrabniać), stosuje się wirniki kanałowe. Wielkość ciała stałego przepompowywanego przez wirnik kanałowy może wynieść 85 mm.