Kiedy udać się do dobrego notariusza?

in akty notarialne, dokument, kancelaria, nieruchomości, urzędnik, Warszawa
Notariusz to osoba , która tworzy dokumenty na zlecenie i pieczątką urzędową nadaje im moc prawną. Z racji, że notariusz ma powinność dopilnowania zgodności z prawem sporządzonego dokumentu oraz ma on dbać o dobro każdej strony, której dokument dotyczy, dokumenty stworzone przez takiego specjalistę mają charakter urzędowy. Dokumenty spisane w kancelarii notarialnej mają na celu zapobieganie sprawom w sądzie, bądź stanowić zabezpieczenie interesów. Korzystanie z usług notarialnych jest dobrowolne, jednak przy niektórych typach dokumentów, niezbędne jest notarialne jej potwierdzenie.

Akty notarialne
Prawnik
Autor: Daniel X. O'Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowym dokumentem wymagającym notarialnego potwierdzenia jest akt własności, wydawany na przykład podczas kupna nieruchomości czy domu. Notariusz (całkiem przydatna strona, mądrze jest odwiedzić) ma obowiązek dbania o sprawdzenie autentyczności poprzedniego aktu własności oraz stworzyć właściwy wpis w księdze wieczystej. Pracownik ten zajmuje się także potwierdzaniem prawdziwości dokumentów, podpisów oraz podpisywania oświadczeń, które mogą się przydać w przyszłości do ubiegania się praw o własność intelektualną. Z usług notariusza korzysta się nierzadko także podczas spisywania testamentu – urzędnik dba wtedy o poprawność zapisów dokumentu, w celu uniknięcia sporów na temat jego treści. Wysokość opłaty notarialnej jest uregulowana odpowiednią ustawą, może być ona stała, bądź zależna od wartości tworzonej umowy.

Gdzie poszukiwać pomocy?
Dokumenty
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
W każdym mieście znajduje się co najmniej kilka kancelarii notarialnych. Wysokość cen w każdej z nich jest taka sama, dlatego warto wybierać notariusza na podstawie wygody dojazdu do biura. Najbliższą kancelarię notarialną można znaleźć wyszukując w Internecie przykładowe hasło zawierające nazwę najbliższego miasta. Dla ludzi mieszkających w stolicy taką frazą będzie przykładowo „notariusze warszawa” (http://www.notariusz-warszawa.info/). Wyszukiwarka internetowa wyświetli wtedy mapę miasta z zaznaczonymi na niej punktami wszystkich biur notarialnych. Wybierając któregoś specjalistę, warto sprawdzić czas działania jego kancelarii, oraz zaopatrzyć się w pozostałe pomocne dane, jak np. numer telefonu.