Kim właściwie jest architekt, czym się para oraz z jakiego powodu jego działalność jest aktualnie łatwiejsza niż w przeszłości?

in komputery, kształt, natura, styl
Istnieją takie profesje, jakie mogą się cieszyć większą niż inne popularnością. 2 flagowe to naturalnie lekarz i mecenas, jednak do takiej grupy z pewnością winno wliczać się jeszcze odmienne profesje.


pralka
Autor: Mastercook
Źródło: Mastercook


komoda
Autor: Katherine Lim
Źródło: http://www.flickr.com


Które?


Czy pamiętasz, że w Katyniu swoje życie zakończyło faktycznie mnóstwo przedstawicieli polskiej elity twórczej? Na tablicach pamiątkowych znajdują się koło nazwisk także zawody pojedynczych ofiar. Okazuje się, że kilka dziesiątków lat temu niezwykle zacnym zawodem okazywał się być np. pracownik administracyjny czy też, choć ten jest również warty pochwały i aktualnie - architekt. A kim właściwie jest reprezentant takiego fachu? Więc musi być to specjalista z różnorodnych zakresów. Musi znać się przykładowo na robotach konstrukcyjnych, aby wiedzieć jakie świadczenia są w ogóle możliwe, musi także rozumować się na przeszłości ukształtowania budynków, ażeby rozumieć w jakim stylu jest jego najnowszy projekt oraz musi także wiedzieć które rozwiązania architektoniczne będą korzystnie wpływać na cenę finalną przygotowanego projektu. A czy jego praca jest prosta?


Oczywiście, że nie, gdyż każdy profesjonalny architekt musi brać w czasie własnej pracy pod baczność bardzo wiele różnorodnych warunków. Z innej jednak strony jego praca z pewnością jest bardziej przystępna niżeli np. 30 wiosen temu. Dlaczego? To ze względu globalnej komputeryzacji. Obecnie wszelakie zamysły potrafią być robione na laptopie a nie na tzw. papierze milimetrowym.
Jakkolwiek jednak działalność architekta kojarzy się z bardzo dużą racjonalnością i nie jest to z pewnością działalność dla każdego człowieka.