Księgowość - nie taki diabeł straszny

in Faktura, firm, księgowości, księgowy, osoba fizyczna, prawo, Przedsiębiorcy, rachunkowości, Ustawa
Skuteczny księgowy w każdej firmie jest osobą bezcenną, cały czas świetnie zorientowany, doskonale poradzi sobie z najbardziej niejasnym prawie podatkowym i znajdzie ulgę tam, gdzie jest taka możliwość. W gąszczu przepisów, praw, podatków i udogodnień podatkowych niezwykle prosto jest się zgubić świeżo upieczonemu przedsiębiorcy firmy.
Podatki i składki czyli co jest największą zmorą przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody pochodzące od osób fizycznych. Ciekawostką jest, że nie powstała definicja określenia osoby fizycznej – nie znajdziemy jej w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na właścicielach firm ciąży obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy oraz składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. (Czyt. http://aspatrust.com/pl/)

Faktury VAT – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.
księgowość Aspatrust
Źródło: sxc.hu

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to następny element księgowego życia, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest łatwo – pomyłkę poprawić już gorzej, bo będziemy potrzebowali do tego kolejnego dokumentu księgowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, muszą zostać podpisane przez obydwie strony. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego skrótowego przeglądu zasad księgowania kilka słów o opłatach urzędowych. Końcową sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest kwestia opłat skarbowych. Napisać o nich warto ponieważ pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie pokrzyżować plany. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uiszczenia należności za pracę organu administracji publicznej na kilka sposobów zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. (Czyt. pełna rachunkowość kraków) Kwotę jaką należy uregulować można sprawdzić w każdym urzędzie skarbowym lub przeczytać ustawy z 2006r.

Powszechnie wiadomo, że nieznajomość przepisów prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. (Czyt. http://aspatrust.com/zakladanie-firmy/) Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto sprawdzić jakie obowiązki będą na nas ciążyły. Nie znaczy to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od rachunkowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego w swojej firmie ponieważ brak wiedzy nie zwalnia z nas obowiązków.