Lean Management, co znaczy to pojęcie?

in efektywność, koszty, pracownicy, restrukturyzacja, sukces, techniki, wynik
Każdy właściciel przedsiębiorstwa, jej dyrektor i menadżer, zmaga się z kwestią usprawnienia pracy oraz obniżania kosztów. Niezależnie o jakiej specjalizacji, jakiej szerokości geograficznej i jakiej wielkości przedsiębiorstwa mówimy.


Zbawienne może okazać się zastosowanie koncepcji Lean Management. Jest to jedna z technik zarządzania przedsiębiorstwem, szczególnie produkcją. Wykorzystywana szczególnie w procesie restrukturyzacji.

Do lat 80 ubiegłego wieku produkcja przemysłowa polegała na tworzeniu produktów bez zamówienia klienta. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje , tym samym powodując perturbacje w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wtedy japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, którego zasadniczym przesłaniem było unikanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa drogą ciągłego procesu całego przedsiębiorstwa, i który, sprawniej wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.
Umowa biznesowa
Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com
Wynik był rewelacyjny, linie montażowe Toyoty obniżyły koszty o połowę, tym samym podnosząc wydajność i godząc się na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż zazwyczaj.

W naszym kraju pojecie szczupłe zarządzanie znane jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie już ponad 50 przedsiębiorstw wprowadza zmiany w zakresie działalności, w strukturze majątku firmy oraz zarządzaniu personelem.
Jak można zobaczyć na http://www.4results.pl/uslugi/produkcja-i-logistyka/lean-management-six-sigma/, wdrożenie zasad tej nowatorskiej koncepcji jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, gdyż Lean Management to nie jedynie zasady, ale głównie zachowania osób biorących udział w procesie. Z tej przyczyny zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji i dobrym nastawieniu do zmian wśród członków zespołu - źródło na http://www.4results.pl/uslugi/rozwoj-ludzi/zmiana-w-organizacji/.


Wielką zaletą wprowadzenia koncepcji Lean management będzie nie tylko poczucie zadowolenie pracowników i związanie przez nich swojej kariery z firmą na dłuższy czas, ale najważniejsze - widoczne wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, związane z obniżką kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy warto w związku z powyższym zacząć od ludzi? Jak najbardziej!