Mural - jako motyw reklamy outdoorowej

in marketing, rozwój, sposób
Co to jest mural? Określenie czerpie się z języka hiszpańskiego. Znaczy monumentalne malowidło, zrealizowane na ścianie domu.


Początkowo funkcjonował on jako czysta działalność artystyczna, wyrażał cele oraz wyobrażenia twórcy.
Aktualnie artystyczne malowanie ścian nierzadko jest środkiem masowego przekazu, jednak często artystom udaje się poczynić syntezy sztuki oraz marketingu (http://www.ideamo.pl/). Rozkwit outdooru w Polsce przypada na lata 90-te XX w. Na wyjątkową uwagę zasługuje jedna z jego rodzajów, czyli mural, po jaką coraz częściej sięgają realizatorzy kampanii . Nie oznacza to jednakże, iż w poprzednich dziesięcioleciach nie występował. Jego przeszłość sięga już okresu II Wojny Światowej, w toku której był jedną z niewielu możliwości łączności. Konspiracyjna młódź użytkowała mury domów jako przekaz informacji. Za przykład może posłużyć Znak Polski Walczącej, który zagrzewał młodzież do walki. Znak ów komunikował głęboką zawartość, przy równoczesnym użyciu prostej formy.


ideamo.pl/o-nas/
Autor: Atlantic Groupe,
Źródło: Atlantic Groupe,


We współczesnych czasach reklama stała się nieodłącznym elementem otaczającego nas krajobrazu. Agencje reklamowe, przygotowujące akcje reklamowe konkretnego wyrobu, stoją przed wielkim wyzwaniem ażeby sprostać wyczekiwaniom reklamodawcy oraz zdobyć przypuszczalnego konsumenta. Jesteśmy pokoleniem, które posługuje się przede wszystkim zmysłem wzroku. Współcześnie słowo przegrywa walkę z dominującą sferą obrazu.
Rezultatem są współczesne murale reklamowe, jakie przekazują odbiorcy przekaz z pomocą grafiki (zobacz szczegóły). Dzięki atutom artystycznym jak też dużemu rozmiarowi w efektywny sposób trafiają do mas jak też nieraz zwracają uwagę na problemy społeczne.