Musimy dopytać się czy nie powinniśmy wypełnić pit 38

Zobaczmy kto się rozlicza przez pit 38

Jeśli zbliża się czas rozliczeniowy, powinniśmy rzetelnie zobaczyć, które z pism musimy wypełnić, tak aby posiadać gwarancję, że nasze rozliczenie będzie wypełnione w prawidłowy sposób i nie będziemy wzywani do jego wyjaśnienia.

dokumentacja podatkowa
Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
Przez to trzeba przeczytać, który pit odnosi się do jakich rozliczeń i kto musi je wypisywać. W momencie gdy w konkretnym roku rozliczeniowym spieniężyliśmy nasze papiery wartościowe, albo udziały w spółkach, konieczne będzie wypełnienie dokumentu pit 38. Przydatna pomoc odnajdzie się na stronie www.pitax.pl/pit-38. Nie ważna jest data zakupienia tych papierów, ważna tutaj jest data ich zbycia, bo to wtedy dochodzi do naszego wzbogacenia się. Przeważnie o obowiązku wypełnienia takiego pita dowiadujemy się w momencie, kiedy dostajemy pit 8c z biur maklerskich zajmujących się zbyciem naszych papierów. Jednak kiedy sprzedaży dokonywaliśmy sami, to też samodzielnie powinniśmy przypilnować ich prawidłowego rozliczenia oraz wprowadzenia wszystkich wartości, jakie tu zarobiliśmy.

Każdy małżonek musi się rozliczać samodzielnie

Często jest tak, że małżonkowie rozliczają pit razem, bo wtedy mogą uzyskać większy zwrot i mają szansę również liczyć na dodatkowe ulgi. Jednak powinniśmy wspomnieć, że wypełniając pit powiązany ze zbyciem papierów wartościowym, należy go wypisać oddzielnie, nie ma tutaj czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków. Jest tak przez to, że konkretne papiery były wypisane na daną osobę i to dzisiaj ona musi się z nich rozliczyć (https://www.pitax.pl/program-pit/). Trzeba powiedzieć o tego rodzaju szczegółach, bo to właśnie od nich zależy, czy właściwie będzie wypisany cały nasz dokument.

Trzeba usuwać wszelkie wątpliwości

Kiedy w czasie wypisywania rozliczenia nie jesteśmy pewni, czy zrozumieliśmy instrukcję uzupełniania wszystkich okienek, to zawsze trzeba poszukiwać odpowiedzi na własne wątpliwości. Możemy ich szukać w sieci, albo przedzwonić do urzędu skarbowego, albo nawet udać się tam osobiście. Im lepiej będziemy znali zasadę wypisywania takiego dokumentu tym znaczniejsza szansa, że wykonamy to właściwie już przy pierwszym podejściu.