Na co zwrócić uwagę odkupując używany samochód?

in auta, samochód, usterki
Mnóstwo ludzi zamierzając kupić auto, wybiera raczej używane. W większości przypadków jest to spowodowane oczywiście kwestią kosztów. Pojazdy z drugiej ręki bywają zazwyczaj o wiele tańsze, jednakże nie zawsze ich jakość jest zadowalająca. Zanim zatem zdecydujemy się na kupno używanego pojazdu, musimy zwrócić uwagę na parę znaczących kwestii.


Ludzie sprzedający swój pojazd, zazwyczaj opisują go w samych superlatywach. Bardzo często jednak po wizycie u specjalisty wychodzi na jaw, że jednak pojawiają się pewne wady, jakie skrupulatnie zostały pominięte przez sprzedawcę. Powinniśmy zatem spróbować znaleźć wszelkiego rodzaju niedociągnięcia i usterki zanim postanowimy kupić konkretny samochód.

silnik samochodowy
Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo warto zwrócić uwagę w głównej mierze na silnik, który zwykle kryje najwięcej śladów wieloletniego użytkowania pojazdu. Zwykle sprzedawcy usiłują samodzielnie ukrywać różne usterki silnika, usuwając np. wszelkie ślady wycieków. Należy zatem zajrzeć w każdą szczelinę, żeby znaleźć zawczasu wszelkie wady. Bardzo istotne jest również, żeby posłuchać pracy silnika, wychwytując wszelakie nieodpowiednie obroty lub inne nieprawidłowe odgłosy, jakie mogą świadczyć o ewentualnych usterkach. Bardzo istotna bywa również jazda próbna, podczas której również powinny ujawnić się niektóre uchybienia.

Następnym bardzo ważnym punktem naszej kontroli musi być geometria kół. Jeżeli nie umiemy sami sprawdzić, czy wszystko jest poprawne, powinniśmy zaczerpnąć rady specjalisty (choćby - strona). Każdy profesjonalny autoserwis powinien udzielić nam w tym przypadku pomocy. Warto się przyjrzeć także podłodze czy wzmocnieniom pod kątem korozji niektórych elementów. Niestety w tej sytuacji zakup samochodu pokrytego rdzą może wiązać się z ogromnym wydatkiem, który niejednokrotnie może okazać się w ostateczności zupełnie nieopłacalny. Z tego względu przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie samochodu, musimy szczegółowo zaznajomić się ze stanem wszelkich elementów - najlepiej jest to zrobić wjeżdżając na podnośnik tudzież kanał. Dopiero wówczas, kiedy będziemy pewni, że poszczególne ewentualne usterki zostały przez nas odkryte i będziemy mogli tanim kosztem je naprawić, powinniśmy rozważyć możliwość zakupu konkretnego pojazdu używanego.