Na jaki temat mówi i dlaczego tak ważna jest ustawa o cudzoziemcach?

in cudzoziemcy, emigrant, kodeks
Naprawdę często zdarza się, że w czasie, kiedy studiujemy lub później, kiedy już pracujemy, naszymi przyjaciółmi na uczelni i współpracownikami w biurze są osoby pochodzące z innych krajów. Czasem są to ci, którzy mieszkają na Litwie czy w Rosji, lecz coraz częściej do naszego kraju przybywają przedstawiciele innych, bardziej egzotycznych państw.
Często możemy napotkać ludzi z Tunezji albo Turcji, lecz równie często spotykamy osoby z Chin, Japonii albo innych azjatyckich krajów. Są to osoby, które przyleciały do naszego państwa z różnorodnych powodów. Niektórzy z nich przykładowo byli u nas wcześniej na urlopie, wczasach i niezwykle spodobał im się nasz kraj oraz kultura, dlatego też postanowili tu powrócić i zostać na stałe.

Wiele ludzi w naszym kraju to również tak zwani pracownicy sezonowi. Tak samo jak my wybywamy do Anglii lub innych zachodnich państw, tak samo cudzoziemcy zza wschodniej granicy przyjeżdżają do nas, aby tu pracować przez kilka miesięcy i potem z zarobionymi pieniędzmi wracają do swoich rodzin. Czasami zostają tutaj i sprowadzają do kraju swą rodzinę. Równie dużo młodych osób przylatuje do Polski na wymianę studencką albo studiują tu na naszych wyższych uczelniach, później zostają w naszym kraju oraz zakładają rodziny. Jest również tak, iż ci studenci poznają kogoś w naszym kraju i z tego powodu postanawiają nie wracać do ojczyzny.
papiery
Autor: Dvortygirl
Źródło: http://www.flickr.com


Wszystkie osoby, które tylko przez jakiś czas żyją w naszym kraju, otrzymują wizę. Zależnie od tego, jak długo zechcą tutaj zostać, może być ona czasowa czy też bezterminowa. Wszelkie pytania związane z prawami a także obowiązkami cudzoziemców w naszym kraju oraz sposobach postępowania z nimi w przypadku jakiegoś wydarzenia, na przykład złamania prawa przez imigranta, reguluje ustawa o cudzoziemcach, naturalnie w połączeniu z innego typu dokumentami oraz opracowaniami.
To bardzo ważne dokumenty. Powinno się pamiętać, iż kultura oraz zasady obowiązujące w naszym państwie mogą być czasami bardzo odmienne od tych zasad, jakie obowiązują w rodzinnym państwie przybysza. A wobec dużych obecnie w Unii Europejskiej kłopotów z migrantami, dobrze jest wiedzieć, jakie prawa, lecz i obowiązki mają cudzoziemcy w naszym kraju. Prawo stanowi, że każdy, niezależnie od tego, czy jest rdzennym Polakiem czy też migrantem, musi stosować się do prawa.