Na jakie sprawy należy uważać przy zlecaniu tłumaczeń prawniczych?

in autorzy, materiały
Istotna część zamówień tekstowych wiąże się dziś nie tylko z samym redagowaniem treści, co i jej tłumaczeniem. Języki tłumaczeń są znane, w każdej dostępnej gałęzi nauki, jednak niezależnie od gatunku tekstów przewodzi język angielski. O ile tłumaczenia zwięzłych opisów nie są na tyle pracochłonne, to przy zleceniach o charakterze urzędowym tłumaczenie nabiera już innego poziomu trudności.
prawnik
Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com
Na sam początek warto wspomnieć, że materiały tłumaczone, przeważnie z angielskiego, są na starcie przydzielane do dwóch kategorii. Pierwsze z nich to zlecenia ekspresowe, częściowo nawet branżowe, które są pisane względnie zrozumiałym dla zwykłych ludzi angielskim. Teksty sprzedażowe, instrukcje obsługi, nawet tłumaczenie publikacji czy fragment pracy inżynierskiej podchodzą pod tę kategorię. Za wymienione zamówienia firmy wystawiają różne stawki; zależą one także od profesjonalizmu i obeznania w tłumaczeniach. Generalnie oscylują one od kilku do kilkunastu złotych za przyjęty wszędzie tysiąc znaków.Tłumaczenia prawnicze to już zupełnie inna bajka w dziedzinie tłumaczeń. Język specjalistyczny, który jest tutaj używany sprawia, że akty sądowe podchodzą już do rodzaju tłumaczeń przysięgłych. Takie zamówienia są zawsze objęte klauzulą poufności i regulowane właściwymi zapisami prawnymi. Ważności prawnym dokumentacjom, (także tym tłumaczonym) dodaje pieczęć instytucji państwowej. W przypadku tłumaczeń takich materiałów, tłumacze przysięgli mają obowiązek posiadać aprobatę Ministra Sprawiedliwości (dane kontaktowe warszawskiego biura tłumaczeń).


Gdy chodzi o prawne tłumaczenia z języka angielskiego, Warszawa wydaje się istotnym centrum takiej działalności. Nie jest to sprawa bliskości ministerialnej instytucji i pieczątki, a wielość agencji interaktywnych którzy zajmują się tworzeniem i przekładem materiałów na dowolny temat. W angielsko-polski przekład przysięgły (w drugą stronę również) wchodzą m. in. orzeczenia sądowe i biegłych, dokumenty korporacyjne, ustawy i inne akty decyzyjne, po prawne poradnictwo w serwisach o takiej treści. Tłumaczenia, tak samo jak redagowanie treści, wiążą się z szerokim polem tematycznym. Większość agencji, a już zdecydowanie tłumaczeniowi „wolni strzelcy” chwytają się wszelkich możliwych tłumaczeń. Najlepiej więc porównywać oferty i wybierać fachowców w poszukiwanej tematyce. Więcej o tłumaczeniach na profilu https://plus.google.com/+Prolexico/about