Najważniejsza umiejętność - udzielenie pierwszej pomocy

in domu, maluch, pokój
Nigdy nie mamy pewności co czeka nas po wyjściu na zewnątrz. Możemy stać się świadkami omdlenia, bądź wypadku drogowego, a pokonywana codziennie trasa do pracy może przerodzić się dla nas w prawdziwe nieszczęście.
5 żelaznych zasad, jak radzić sobie z upałem
Autor: Grupa Scanmed Multimedis
Źródło: Grupa Scanmed Multimedis


W takich chwilach najważniejsze staje się to, by zachować zimną krew.


Najważniejszą rzeczą, której uczy się każde dziecko w szkolnym wieku powinna być pierwsza pomoc. Sprawdzanie znajomości zasad udzielania jej winno być prowadzone wraz z z egzaminem maturalnym, ponieważ każdy z nas powinien umieć odpowiednio zachować się w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia innych ludzi. Oczywistym jest to, że maluchy w podstawówce nie myślą o zagrożeniach wynikających z nieznajomości tak ważnej sprawy, jaką jest pierwsza pomoc. Rolą rodziców i wychowawców powinno być jednak uświadomienie im wartości tej umiejętności. Nikt nikomu źle nie życzy, ale wypadki się zdarzają i każdy może kiedyś być zmuszony do tego, aby uratować życie swoich przyjaciół, a do tego potrzebna jest pierwsza pomoc.. Starczy, że maluch zakrztusi się mlekiem i już nieszczęście gotowe, a raczej nikt nie chce być świadkiem najgorszego w tym wypadku scenariusza.Wychodząc na fitness, bądź pobiegać z przyjacielem, nam lub innej osobie może przytrafić się kontuzja. Należy wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji i co robić w wypadku zwykłego zwichnięcia, lub w poważniejszej sytuacji, którą może być nawet otwarte złamanie. Na drodze także łatwo o wypadki. Podczas kursu prawa jazdy temat ten jest poruszany najczęściej pobieżnie, a to przecież podstawowa sprawa dla osób włączających się do ruchu drogowego. Nawet nie biorąc udziału w wypadku, jedynie będąc jego świadkiem, mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy w nim poszkodowanym.
By mogło to nastąpić musimy jednak wiedzieć jak to zrobić.


Mówią, że "wypadki chodzą po ludziach". Umiejętność udzielania pierwszej pomocy już wielu osobom uratowała zdrowie lub życie, a jedynie od nas samych zależy, czy ich ilość będzie się powiększać.