Nowoczesne kupowanie to w dzisiejszych czasach podstawa. Jakie mamy najlepsze narzędzia do tego celu?

in administracja, firma, podpis elektroniczny, przedsiębiorstwo, Unia Europejska, urząd, usługa
E-procurement, hasło dla wielu osób obcobrzmiące, to po prostu zakupy robione drogą elektroniczną. Taką nowoczesną formę składania zamówień spotkać można nie tylko w przypadku przedsiębiorstw. Korzystają z niej też w administracji publicznej. Mimo tego iż, wprowadzanie tego systemu zachodzi powoli, to ma to tyle plusów, że warto dowiedzieć, o co w tym chodzi. To świetne rozwiązanie dla osób, dla których liczą się niższe koszty kupna, a jednocześnie szybsza obsługa i mniejsze zaangażowanie ludzi w obsługę transakcji.

Zakupy online
Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Wprowadzenie e-procurement w przedsiębiorstwach jest już czymś zwyczajnym, to powoduje bowiem, że przedsiębiorcy dostają bardzo wiele. Każdy na pewno chce, żeby jego firma nie przynosiła strat, a tam gdzie się da, aby przynosiła zyski (http://www.logintrade.pl/uslugi). Tak jest właśnie w tej sytuacji, jest możliwe by obniżyć koszty tworzenia produktów i usług, a dzięki temu podnieść zysk z ich sprzedaży. Dlatego właśnie poszukuje się mniej kosztownych produktów i usług na ryku.


Wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej i wyższe standardy pożytkowania środków publicznych sprawiły, że również w administracji publicznej jest już inny sposób wydatkowania pieniędzy. Zauważono więc plusy zamówień drogą elektroniczną.

Ważnym powodem do zastosowania e-procurement w urzędach, ale także w przedsiębiorstwach są oszczędności na kosztach postępowania. Są to niemałe liczby, czasem aż do 50% w porównaniu do modelu tradycyjnego. Ważne są też lepsze koszty zakupu produktów albo usług, mniej więcej 10-20% taniej aniżeli w sposób standardowy. W jaki sposób działa e-procurement? Są to różnorakie narzędzia, których używa się do robienia zakupów drogą elektroniczną.

Występują w formie mniej skomplikowanych aplikacji na Internet, które umożliwiają zrobienie pojedynczych zakupów, oraz również w postaci bardziej skomplikowanych systemów do zarządzania zakupami w firmie czy urzędzie (poznaj szczegóły). Jednakże, choć urzędnicy i przedsiębiorcy częściej poruszają temat e-procurement, to takie rozwiązania wciąż napotykają liczne trudności.

Niby łatwo możemy obejść przeszkody, jak przyzwyczajenie do wcześniejszego procesu robienia zakupów, lecz już kolejne rzeczy są bardziej problematyczne. Mówimy tu przykładowo o braku pieniędzy, a tego typu kosztem może być podpis elektroniczny albo brak wypracowanych procedur w komunikacji elektronicznej. To niedogodności, które są przeszkodą w pełnym rozwoju e-procurement.