O jakich sprawach trzeba wiedzieć przed pomalowaniem ścian?

in części, produktów, Produkty, regał, remont
Malowanie murów zalicza się do najbardziej podstawowych prac wykończeniowych, które są wykonywane zarówno w nowo powstałych budynkach, jak i przy remontach nieco starszych pomieszczeń.


Oferta na rynku jest niezwykle bogata i osoby, które nie posiadają wystarczającej znajomości na temat właściwości obecnych surowców, mogą mieć spory problem z wyborem farby, która będzie odpowiednia do danych potrzeb.


Zazwyczaj na sklepowych regałach do malowania wnętrz dostępne są Produkty, które są wodorozcieńczalne. Posiadają one specjalistyczne spoiwo i główną różnicą między nimi jest jego wariant. Mogłyby to być spoiwa organiczne lub mineralne. Spoiwo to zespala ze sobą inne składniki zawarte w farbie, zatem między innymi pigmenty czy też rozcieńczalniki. Pośród farb posiadających spoiwo organiczne są między innymi farby emulsyjne. W ich przypadku spoiwem są różnorodnego typu żywice, które odpowiadają za właściwości użytkowe. Do takiego rodzaju produktów można zaliczyć farby między innymi akrylowe czy bardzo znane lateksowe.


farby
Autor: Gatta
Źródło: Gatta
Farby mineralne to natomiast produkty cementowe lub wapienne. Są one stosowane stosunkowo rzadko, przeważnie przez konserwatorów antyków lub zwolenników ekologii. Farby strukturalne nanosi się przy użyciu wałka fakturowego oraz szpachlą. Przy użyciu tych farb nie ma konieczności wypełniania małych ubytków. Można by je również zmyć. Niezależnie od rodzaju farby, którą chcielibyśmy wykorzystać do pomalowania ściany, należy wcześniej mieć na uwadze kilka spraw.


Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ściany poprzez jej zmycie i zlikwidowanie poprzedniej warstwy. Przed nakładaniem nowej, powierzchnia powinna być zwarta i sucha.