Obligacje skarbowe i korporacyjne - co to ?

in banki, dochody, finanse, firmy, lokaty, Obligacje, pożyczki
Różnorodna oferta instrumentów finansowych sprawia, że inwestorzy jak również osoby indywidualne, mogą odczuwać niepewność przed wyborem formy lokowania funduszy. Dla jednych i drugich zysk oraz bezpieczeństwo są kluczową sprawą.


Giełda w Tokio
Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com
Obligacje skarbowe i obligacje korporacyjne są bardzo dobrym pomysłem na inwestowanie funduszy. Wspomniane obligacje różnią się jednak od siebie, dlatego warto zorientować się w różnicach zanim rozpocznie się inwestowanie. Nim podejmie się decyzje inwestycyjne powinno się prześledzić ofertę rynku finansowego oraz poznać stopień ryzyka poszczególnych form lokowania funduszy.

Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe są papierami dłużnymi. Potwierdzają one udzielenie przez osobę nabywającą pożyczki Skarbowi Państwa, który jest ich Emitentem. Skarb Państwa jest reprezentowany przez Ministerstwo Finansów. Zasada działania obligacji skarbowych polega na tym, że Emitent, czyli Skarb Państwa zaciągając pożyczkę u nabywcy jednocześnie zobowiązuje się do oddania należnej kwoty wraz z odsetkami w określonym czasie. Środki, które Skarb Państwa otrzymuje z wypuszczenia na rynek obligacji skarbowych przekazuje na zintensyfikowanie rozwoju budownictwa, dofinansowanie służby zdrowia czy oświaty. Uzyskanymi w ten sposób funduszami może spłacić również wcześniej zaciągnięte długi. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej formy lokowania pieniędzy, ponieważ jest ona najmniej ryzykowna. W związku z tym, że emitentem obligacji skarbowych jest Skarb Państwa wykupienie obligacji od nabywców i tym samym zwrot pożyczki jest zapewniony. Obligacje skarbowe (zobacz tu: http://gpwcatalyst.pl/notowania_obligacji_skarbowych) to forma średnio- i długookresowego oszczędzania. Nabywca może wybrać obligacje dwu-, trzy-, cztero- oraz dziesięcioletnie. Plusem inwestowania w obligacje skarbowe jest możliwość dostępu do gotówki w terminie, który najbardziej odpowiada nabywcy. Gdy nabywca zdecyduje się na wcześniejszą wypłatę oszczędności jest to możliwe. Wypłaca je bez ryzyka utraty odsetek.

Obligacje emitowane przez korporacje
Firmy oraz przedsiębiorstwa potrzebowały więcej możliwości lokowania pieniędzy, dlatego powstały obligacje korporacyjne. Emitowane przez korporacje, a nie Skarb Państwa, obligacje korporacyjne (dowiedz się więcej: gpwcatalyst.pl/notowania_obligacji_korporacyjnych/) zwane również obligacjami firmowymi, są alternatywą dla lokat bankowych. Główna różnica pomiędzy skarbowymi i korporacyjnymi obligacjami polega na tym, że w przeciwieństwie do obligacji skarbowych cel emisji obligacji korporacyjnych jest niejasny. Emitujące je przedsiębiorstwa nie muszą ujawniać ich przeznaczenia.


Dużą zaletą obligacji korporacyjnych jest ich większa od obligacji skarbowych rentowność. Ponadto obligacje korporacyjne są elastyczniejsze od kont bankowych, a dochody uzyskane dzięki nim przewyższają w znacznym stopniu dochody uzyskane dzięki tradycyjnym lokatom bankowym. Inwestowanie w obligacje firmowe gwarantuje indywidualnym inwestorom około 10 procent i jest znacznie wyższe od oprocentowania bankowych lokat (ok.3%). Jest to główna zaleta, przemawiająca na ich korzyść. Rynek obligacji korporacyjnych rozwija się bardzo dynamicznie ,a z roku na rok wartość emisji obligacji wzrasta.