Opodatkowanie mieszkania. Specjalistyczny doradca podatkowy daje rady

in Kodeks Karny, koszt, nadwyżka, nieruchomość, opłaty, podatek, przychody, rozliczenie
Podatki w naszym kraju są nieco zagmatwane. Można rzec, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Też posiadacz lokalu mieszkalnego wynajmowanego powinien płacić podatek za najem. Ma on jednakże możliwość wyboru formy opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Aczkolwiek takie prawo mają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.
piękne duże mieszkanie
Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com
Do wyboru jest rozliczanie się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na szczeblu 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% oraz 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed zapoczątkowaniem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, gdyż można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych płacimy podatek od dochodu, więc różnicy pomiędzy rzeczywiście pozyskanym przychodem z najmu a kosztami jego uzyskania. Trzeba pamiętać o tym, że aby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów pozyskania przychodów muszą być one udokumentowane. W tym wypadku też osobiście liczymy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc uprzedni. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, albowiem jest to pierwszorzędna forma opodatkowania. Jeśli nie będziemy się rozliczać z tytułu wynajmu mieszkania to dopadną nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego - sprawdź www.ztax.pl.

Równocześnie jeden jak i drugi podatek - masz więcej pytań? - za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Kiedy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezagmatwane i w miarę małe, nie za każdym razem jest bardzo dobrym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do sumy 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już znacznie wyższy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo szczegółowo poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową "wynajem mieszkania podatki".Co do opodatkowania na zasadach ogólnych to tutaj można odliczyć koszta zyskania zysku takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, wydatki na wyposażenie i umeblowanie, honorarium dla pośrednika czy też podatek (zobacz więcej) od nieruchomości. Podatek ten jest bardzo dobry w szczególności dla osób, które nie tak dawno poniosły koszty przykładowo powiązane z odświeżeniem mieszkania - odwiedź ten link.

Kiedy nie wiemy, jaki rodzaj podatku wybrać możemy skorzystać z pomocy. Dużo jest broszur na temat rozliczania najmu. W nich odnajdziemy takie informacje jak na przykład, kiedy można opłaty płacić] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najlepszą formę opodatkowania, co można dodać do kosztów i bardzo dużo innych przydatnych wiadomości. Jeszcze szybciej możemy otrzymać zbliżone wiadomości wpisując w przeglądarkę internetową przykładowo umowa wynajmu wzór.
Autor : M.G.