Czytanie książek, a różne inne pomysły wykorzystania swojego wolnego czasu

in co warto przeczytać?, Czytanie książek, Czytelnictwo
Czytanie książek to jeden z popularniejszych sposobów na wykorzystywanie wolnych chwil. Aktualnie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowych technologii, głównie urządzeń komputerowych i Internetu. Książki nadal jednak mają spore grono odbiorców. Można to zaobserwować między innymi w oparciu o obserwacje jak dużo jest ludzi z książkami w tramwajach, kolei i pozostałych pojazdach tego rodzaju. Czytanie to rozrywka w rozumieniu tradycyjnym, oprócz samej czynności odczytywania wymaga od czytelnika także myślenia i włączenia wyobraźni. Tym różni się przykładowo od oglądania telewizji, która to czynność nie wymaga myślenia. Poza tym poprzez lekturę zwiększa się zasób słownictwa, a odbiorca jest zaznajomiony z zasadami gramatyki i pisowni języka, w którym czyta. Z tego powodu osobom uczącym się języków obcych nierzadko zaleca się czytanie książek w danym języku, ponieważ poznają oni nowe zwroty. W szczególności poleca się czytanie książek, które już się zna, co uprości zagłębianie się w ich treść.
Co czytać?

dziewczyny podczas czytania
Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com
Na kwestię „co warto przeczytać?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybory lekturowe uzależnione są bowiem od gustu danego odbiorcy, a każda osoba ten gust ma inny. wybory (zerknij najak wygrać wybory samorządowe-> http://trzeciak.pl/ksiazki/jak-wygrac-wybory-samorzadowe-poradnik-dla-sztabow-wyborczych-i-kandydatow/) powinno się więc przeprowadzać na zasadzie prób i błędów. Po odszukaniu ciekawej i dopasowanej do gustu książce można na przykład zacząć czytać pozostałe pozycje tego samego autora. W późniejszym okresie warto natomiast zainteresować się innymi tytułami w ramach tego samego rodzaju. W ten sposób podnosi się szanse na trafienie na coś dobrego do czytania. Zasób tytułów na świecie jest ogromny i trudny do zliczenia, każdy więc jest w stanie trafić na coś dla siebie. Interesujące propozycje można znaleźć tutaj - http://www.kumiko.pl/ksiegarnia-kategoria/dom-ogrod-hobby-rekreacja-501_43.html


Czytelnictwo w Polsce

Niestety ostatnio stwierdza się w kraju drastyczny spadek poziomu czytelnictwa. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że tylko około jednej trzeciej obywateli Polski sięga po książkę w ciągu jednego roku. Jest jednak także niezmienna grupa czytelników, którzy sięgają po książki nagminnie i regularnie i w ciągu roku sięgają po więcej niż 6. Aktualnie wiele ludzi przechodzi od czytania na papierze do ekranowego, a to również powinno wchodzić do badań czytelnictwa. Więcej czytają także dzieci, często ze względu na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.