Pomysł na dobry biznes czyli jak wystartować z budową stacji benzynowej, żeby inwestycja była opłacalna.

in budowa, samochód, stacja
Każdy właściciel samochodu co jakiś czasu musi odwiedzić benzynową stację, na której uzupełnia paliwo do swojego auta. Na tym rynku jest bardzo duża konkurencja, bo w naszym kraju funkcjonuje parę dużych krajowych i międzynarodowych koncernów, obsługujących nawet po kilka tysięcy stacji.

tankowanie
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dużo jest również lokalnych właścicieli, szczególnie w mniejszych miejscowościach, którzy pragną dla siebie coś urwać z tego ogromnego tortu. A rynek paliw, mimo że pozornie jest prosty i przewidywalny, wcale taki nie jest. Paliwa są towarem o strategicznym znaczeniu, tak więc obrót nimi jest obwarowany bardzo dużą ilością regulacji oraz przepisów. Bynajmniej nie zniechęca to kolejnych inwestorów do tego, żeby spróbować sił z takim interesem, o czym świadczą coraz to nowe otwierane stacje. Chcąc wystartować z benzynową stacją trzeba liczyć się z potężnymi kosztami początkowymi, samo postawienie obiektu pochłonie kilka milionów złotych, a do tego dochodzą koszty kupna ziemi i wszystkich koniecznych do funkcjonowania sprzętów.

Podczas budowy stacji bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo, ponieważ paliwa należą do materiałów łatwopalnych i potrzebują szczególnej ostrożności. Zarówno zbiorniki, wszystkie urządzenia jak również drobne akcesoria takie jak węże do paliwa posiadać muszą odpowiednie atesty i zabezpieczenia pod tym kątem - http://www.diesel-oil.pl/p/49/weze%20do%20paliw.html. Z takich powodów koszty tego wszystkiego są bardzo duże, lecz inwestycja taka jest na długi czas, bo przy dobrej konwersacji takie elementy jak pompy do paliwa z licznikiem będą one mogły działać nawet kilka dekad - http://www.diesel-oil.pl/p/42/pompy%20paliwa.html.benzyna
Autor: HM Revenue & Customs
Źródło: http://www.flickr.com
Z kolei dla kierowców ważne też będzie to, aby płacili dokładnie za tyle, jak dużo benzyny wlali do baku, z tego też powodu dystrybutory paliwa jakie zostaną kupione muszą mieć odpowiednią homologację. Sporą część kosztów inwestycji może pochłonąć wyposażenie sklepu na stacji o niezbędne towary, które powinno się mieć. Warto przy planach uwzględnić także możliwość sprzedaży alkoholu i artykułów spożywczych, bo właśnie one współcześnie mogą dać dużą część dochodów, jakie mają stacje paliw.