Prawa autorskie w Necie - co należałoby wiedzieć o ich przestrzeganiu oraz naruszaniu

in praw autorskich, Prawa osobiste
Obecnie prawa autorskie w internecie są tematem ogromnie często dotykanym, w szczególności, że z reguły to właśnie w Sieci dochodzi do łamania praw autorskich. Częstokroć zdarza się tak, że robimy to niezamierzenie, niemniej jednak łamanie praw autorskich zdoła nieść za sobą spore konsekwencje, ponieważ autor danego dzieła - czy to książki, filmu, zdjęcia czy płyty - w razie złamania jego praw autorskich ma przepis do egzekwowania odpowiedzialności karnej oraz cywilnej.

Z pewnością więc należałoby dowiedzieć się czym są prawa - informacje - autorskie osobiste JWP i jakim sposobem korzystać z Sieci, aby ich nie złamać.Zgodnie z ustawą autorskie prawa osobiste dotyczą każdego objawu pewnej aktywności twórczej o charakterze indywidualnym. Mogą to być nagrania muzyczne, książki i teksty publikowane w Necie, nagrania filmowe i tak dalej. Wszelkie te wyrazy działalności twórczej automatycznie są objęte prawami autorskimi i podlegają ochronie prawnej.
Praca w chmurze
Autor: Samuel Mann
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie nieraz ściągamy z Internetu rozliczne pliki muzyczne, filmy i tak dalej. Jeśli korzystamy z nich wyłącznie w celach osobistych, nie plagiatujemy ich, nie sprzedajemy, nie modyfikujemy ich formy i nie rozpowszechniamy ich dalej to nie naruszamy praw autorskich. Jest to tak zwany tolerowany zakres użytku osobistego, jaki nie narusza praw autorskich i nie jest przestępstwem. Niemniej jednak niewątpliwie w tych rzeczach wypada zachować wielką ostrożność, gdyż naruszenie prawa autorskie to istotnie drobna granica, jaką niekiedy łatwo można przegapić. Polecamy http://www.jwp.pl/uslugi/znaki_towarowe.html

Przestępstwem a zarazem naruszeniem praw autorskich jest udostępnianie danych plików lub obrazów, do jakich nie mamy prawa. Taka sytuacja może się skończyć wysoką karą. Powinno się być przezornym, gdyż nawet zamieszczając czyjąś fotografię na swoim blogu bez pozwolenia tej osoby, nie mówiąc już o braku podanego autora jest już naruszeniem czyichś praw autorskich i może wywołać wysoką karę pieniężną a nawet skończyć się wejściem na drogę sądową.
Autor www.jwp.pl