Radca prawny a adwokat

in biznes, Przepis, radca prawny
Dziś mnóstwo osób korzysta z pomocy radców prawnych i adwokatów. Niestety także ciągle wiele osób nie ma pojęcia czym różnią się owe dwie profesje.


Nierzadko radcę prawnego traktuje się jako jednostkę, która nie bierze uczestnictwa w sądowych postępowaniach.


Dziś natomiast uprawnienia adwokatów oraz radców prawnych właściwie się pokrywają. radca prawny jest w stanie prowadzić sprawy majątkowe oraz sprawy ubezpieczeniowe. Radca prawny jest to zawód względnie młody. Zaistniał dopiero w latach 60. dwudziestego wieku i na początku miał na celu wyłącznie obsługę prawną firm w dodatku w ograniczonym obszarze. Nie był to wtenczas zawód wolny, a radca (zweryfikuj te opinie) pracował w zatrudnieniu przez przedsiębiorstwo. Z upływem czasu jednakże jego uprawnienia poczęły coraz bardziej przypominać te adwokackie. Obszar kwestii, którymi może zajmować się radca prawny ulega bez ustanku zwiększeniu.
kancelaria adwokacka
Autor: Chefzwerg
Źródło: http://www.flickr.com


Istnieje jeszcze jedna różność pomiędzy adwokatami i radcami prawnymi. Radcowie prawni mogą być zatrudnieni na zasadach umowy o pracę, z tej przyczyny panuje czasami przeświadczenie, iż jest to fach zarezerwowany dla biznesmenów. Niemniej jednak radcy prawni dosyć często występują przed sądem. Zgodnie z ustawą mogą oni trudnić się też udzielaniem rad prawnych, przygotowywaniem opinii prawnych, opracowywaniem projektów prawnych tak samo jak kancelaria adwokacka. Radca prawny ma możliwość podjąć również trwałą kooperację z firmą na regułach zatrudnienia o umowę o pracę.


Wielu jednakże w chwili obecnej stawia na uruchomienie własnej kancelarii, w których obsługują nie tylko firmy, ale i osoby fizyczne. Ponadto radca prawny, podobnie jak adwokat może zostać ustanowiony z urzędu w przypadku wszelkich kwestii z obszaru jego obowiązków.