Rozliczenia podatkowe przez internet

Urząd skarbowy wprowadził w tym roku opcję rozliczania PIT za pośrednictwem Internetu. Może to być spore ułatwienie, przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie ma również na celu ograniczenie kolejek w urzędach skarbowych i co za tym idzie, zminimalizowanie czasu czekania na obsługę. Jest to następny etap w programie automatyzacji pracy urzędów skarbowych, który wprowadzono krótko po dołączeniu Polski w struktury Unii Europejskiej.

Weryfikacja użytkownika
Urząd skarbowy
Autor: Tomasz Czerko
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpoznanie płatnika w systemie komputerowy, przebiega po numerze pesel, docelowo zakładane jest uruchomienie systemu podpisu komputerowego, który zagwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Rozliczenie pit online jest błyskawiczne i proste. Nie należy w tym celu wynajmować w księgowego. Wystarczy pozyskać login i hasło w lokalnym urzędzie skarbowym i złożyć wniosek przez Internet. Dobrym pomysłem może być pobranie specjalnego, darmowego oprogramowania do rozliczania podatków. Istotne, żeby taki program był aktualny na bieżący rok podatkowy. Żeby znaleźć taki program wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej przykładową frazę: program do pitów. Później należy wpisać określone kwoty w zaznaczonych miejscach, a aplikacja sama obliczy należność w stosunku do fiskusa i wygeneruje formularz, który wysyła się do urzędu.

Komputeryzacja w urzędach
Urząd skarbowy to nie jedyny urząd, który przechodzi aktualnie proces komputeryzacji. Większość państwowych urzędów jest w trakcie archiwizacji dokumentów na nośniki elektroniczne. Oznacza to wiele udogodnień, zobacz na www jest tylko jednym z nich. Nowością w ostatnim czasie jest wprowadzona przez służbę zdrowia możliwość elektronicznej kontroli składek zdrowotnych. Rejestrując się w urzędzie można później dokładnie sprawdzić na co poszły określone kwoty składki, ile kosztowało poprzednie leczenie i zapoznać się z wieloma innymi, ciekawymi danymi. Jest to bardzo pomocna opcja do sprawdzania pracy urzędników, niestety tak daleko idące rozwiązania nie są planowane dla urzędów skarbowych.
Autor : k.s.