Sponsoring, czyli kluczowy sposób na wzrost znaczenia sportu i główny instrument marketingu sportowego.

in ćwiczenia, logo, sponsoring, sportowiec
Czy kiedykolwiek zastawialiście się ile benefitów przynosi sportowcom sponsoring? Ile trzeba się postarać, aby konkretna oferta sponsoringowa była efektywna i jednocześnie owocna? To co zmieniło się w Polsce czy też w innych krajach to między innymi powstanie nowych ośrodków sportowych, nowe stroje, bądź też fantastyczne zawody sportowe to zasługa właśnie firm podejmujących się sponsoringu.

rowerzysta
Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com
Ogrom informacji marketingowych może wprowadzić chaos w głowach wielu konsumentów. Co raz więcej organizowanych jest wydarzeń kulturalnych pod patronatem wielkich firm. Zachęcanie do zakupu produktu w sprzedaży bezpośredniej lub lokowanie produktu w serialach jest dla nas powszechne. Jednym ze sprawdzonych sposobów marketingu jest sponsoring. To on przy mniejszych nakładach finansowych niż nakłady reklamę telewizyjną pozwala na sławę danej akcji bądź marki. Sponsoring może dotyczyć wielu dziedzin życia, jednak najpopularniejszy dotyczy sportu. Przyjrzyjmy się jak to wygląda w innym kraju. Sports funding, bo tak nazwany jest sponsoring w USA, jest podstawą marketingu - zapraszamy na stronę. Dzięki niemu dzieciaki mają szansę na dużą karierę sportową. Na zakończenie szkoły reprezentanci biorą udział w zawodach, które oglądają łowcy talentów. Wybrane osoby dostają dofinansowania, które pozwalają rozwijać swoje zdolności sportowe.

Ogromne przedsiębiorstwa pomagają budować ośrodki i centra sportu oraz finansują sprzęt potrzebny podczas ćwiczeń. Team zyskuje oryginalne przyrządy, co sprawia, że uzyskuje lepsze wyniki, bądź też wygrywa. firma zyskuje reklamę, ich logo jest przedstawiane na ogromnych meczach, a produkty i gadżety sprzedawane w trakcie zwodów. Sports funding stał się popularny również w Polsce - www.fans4club.com/jak_to_dziala. Korzyści są obustronne. Zawodnicy, których nie stać na uprawianie swojej upragnionej dziedziny sportu, maja pieniądze na rozwój kariery, a firmy mogą cieszyć się sławą. Zauważmy, że większość osób zapytanych jakie logo widnieje na ubraniach polskich sportowców, bez problemu je wymieni. Dzięki sponsoringowi kondycja polskiego sportu jest lepsza. Polskie marki wspierające sportowców mogą liczyć na przychylność wielu konsumentów. W ostatnich latach bardzo wzrosła cena sponsoringu. Przyrost ten wynosił około 50 procent. Znaczący wzrost wartości to zasługa między innymi zmian na rynku telewizyjnym- poszerzenie zasięgu wielu stacji. Telewizja Polsat pomogła wzrostowi dzięki Polsat Sport News, a TVN dzięki telewizji nSport.pływaczka
Autor: cotaroba
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o budowanie stadionów, Tauron został tytularnym sponsorem Kraków Areny. Dzięki temu ta słynna spółka nie zostaje nam obca. Innym przykładem jest Red Bull, który dodał skrzydeł Adamowi Małyszowi. Zanim Polak skończył karierę logo firmy zagościło na kaskach Thomasa Morgensterna i Gregora Schlierenzauera. Małysz zwyciężając stawiał w blasku swojego sponsora, który zyskał innych zawodników. Jak widać przejawia się to jako efekt domina. Sports funding, w Polsce znany jako sponsoring sportowy daje wiele benefitów zawodnikom, trenerom jak i samym firmom. Na kombinezonach, kaskach czy billboardach eksponują swoje marki. Biznes otwiera się na sponsoring wszelkimi kanałami i wcale nie zamierza zwalniać.