Sprawdź, jak zapanować nad codziennymi wydatkami

in budżet, moc, odzież
Nie wiesz w jaki sposób ujarzmić domowe finanse? Wystarczy, że szczegółowo przyjrzysz się swoim wydatkom oraz zaczniesz w sposób racjonalny gospodarować środkami. Wesprze w tym dobrze zaplanowany budżet domowy.


Skonstruowanie domowego budżetu z pewnością wzmacnia świadomość tego, jak wiele a także na co wydajemy oraz umożliwi analizę wydatków pod kątem oszczędności.


miejsca
Autor: Brent Eckley
Źródło: http://www.flickr.com
Wnikliwe podejście do wydatków wskaże drogi, jakimi na próżno wyciekają z niego pieniążki.


dane
Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com


Cel planowania budżetu jest prosty - całkowita kontrola nad wydawanymi pieniążkami. W miesiącu poprzedzającym opracowanie budżetu trzeba szczegółowo oraz skrupulatnie spisywać wszystkie potrzebne nam dane, a więc codzienne wydatki. Dla wygody wydatki na jadło, stroje, przejazdy, czasopisma, opłaty itd. notujmy na oddzielnych kartkach, po to, ażeby później nie trzeba ich było porządkować. Z końcem miesiąca zreasumujmy wydatki zapisane na każdej z kartek. Zobaczymy wtenczas, na co wydajemy sporo, a również co powoduje, że pieniądze rozchodzą się nam „nie wiadomo jak”. Mając zapisane sumy oraz kategorie, będziemy mieli podstawę zbudowania precyzyjnego budżetu na przyszły miesiąc. Fundamentalną wytyczną dobrego planu jest założenie, iż wydając środki nie możemy przekroczyć miesięcznych dochodów. Zastanówmy się nad sumami, które uzyskaliśmy po podliczeniu kosztów z poszczególnych podkategorii.


Jeżeli np. wydajemy nadspodziewanie dużo na kosmetyki, warto dociec, czy być może nie kupujemy czegoś, czego potem nie używamy, przykładowo szóstej wody toaletowej czy też siódmego balsamu do ciała. W rubryce „odzież” też pewnie da się znaleźć wydatki uczynione pod wpływem chwili, albo po to, by polepszyć sobie samopoczucie.