W jaki sposób cudzoziemiec może zamieszkać w Polsce na dłużej? Jak można dostać kartę pobytu?

in cudzoziemcy, dokument, urząd
Wielu cudzoziemców zastanawia się, w jaki sposób otrzymać kartę pobytu w Polsce? Dzieje się tak, jak pozytywnie zostanie zakończona postępowanie, po otrzymaniu decyzji urzędowej. Karta pobytu w Polsce jest bardzo ważnym dokumentem, dzięki niej każdemu cudzoziemcowi przysługują określone przywileje. Jak wygląda procedura uzyskania takiej karty?
Chociaż na większości stron internetowych można znaleźć wzór wniosku wydania karty pobytu, to warto wiedzieć, iż w zdecydowanej większości sytuacji nie będzie on potrzebny. Taka karta jest wydawana z urzędu. Właściwym przykładem jest wydawanie całkiem popularnego zezwolenia, to znaczy na pobyt czasowy, rezultatem jego przyznania jest wydanie karty pobytu, bez konieczności składania jakichś odrębnych wniosków.
Dokumenty
Autor: mBox
Źródło: mBox
Nie oznacza to natomiast, iż nie ma innych formalności, jakich trzeba dopełnić. Kartę pobytu, identycznie jak pozwolenie na pobyt, wydaje Wojewoda. Jej wyrobienie kosztuje 50 złotych, lecz aby ją otrzymać niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia o zameldowaniu. Ustawa dotycząca ewidencji ludności jest dosyć restrykcyjna w tej kwestii, ponieważ obywatele większości państw, które nie są w Unii Europejskiej mają jedynie 4 dni na zameldowanie, od momentu przekroczenia granicy naszego państwa. Obowiązek ten, rzecz jasna, nie dotyczy sytuacji, kiedy pobyt cudzoziemca w Polsce nie przekroczy czternastu dni. Gdy doniesiemy do właściwego urzędu wojewódzkiego dokument o zameldowaniu, a także dowód wniesienia opłaty, to od tego momentu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w tym momencie następuje zlecenie jej wyrobienie. Czytaj więcej.


Kiedy karta będzie gotowa, trzeba odebrać ją osobiście. Zanim zostanie nam ona wydana będziemy musieli ponownie złożyć w urzędzie odcisk swoich palców. Wojewoda dokładnie sprawdza czy karta pobytu trafia do odpowiedniej osoby, dlatego ponownie musi odbyć się ten proces. Jak widzimy, wyrobienie karty pobytu w Polsce nie jest aż tak skomplikowane jak można by przypuszczać, ale co szalenie ważne trzeba doskonale poznać przepisy i regulacje, które tym rządzą, żeby nie mieć zbytnich problemów. Lepiej mieć zapięte wszystko do końca i upewnić się trzy razy czy faktycznie na pewno dobrze interpretujemy przepisy. Niestety ta część może być dość kłopotliwa dla obcokrajowca nie znającego naszego języka. Dobrze jest wtedy zwrócić się kogoś kto się na takich rzeczach zna i wyjaśni nam przepisy, nawet jeśli trzeba będzie za tego typu usługę dodatkowo dopłacić.