W jaki sposób przystąpić do wyceny firmy czy posiadanych udziałów w niej jeśli planuje się ich sprzedaż.

in sprzedaż, strony, towar
Rozwijając swoją firmę przeważnie całą energię wkłada się w to, żeby jak najszybciej szła ona do przodu. Krok za krokiem pokonuje się kolejne bariery, umacnia pośród konkurencji i zwiększa wartość.


Uzbekistan
Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com


wycena udziałów w spółce z o.o
Autor: Maurice Velati
Źródło: http://www.flickr.com


Jednak czasami może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu będzie się trzeba firmy albo części udziałów pozbyć. W takim przypadku konieczne jest ustalenie ceny, za jaką to wszystko zostanie sprzedane. Rzecz jasna właścicielowi będzie zależało na tym, żeby sprzedać jak najdrożej, z kolei przyszły właściciel będzie chciał obniżyć jak się da cenę. W wielu przypadkach strony porozumiewają się i transakcja jest zawarta bez jakiś specjalnych formalności. Ale zdarza się też niejednokrotnie, że będzie konieczne wykonanie odpowiedniej wyceny, która da finansowy obraz całości.


dokumentacja podatkowa
Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com


Przy tego typu transakcjach bardzo często robiona jest wycena udziałów w spółce z o.o. Ma to miejsce wtedy, gdy jest kilku wspólników i jeden z nich chciał się będzie swoich udziałów pozbyć, czy to sprzedając je pozostałym właścicielom, czy obcej osobie. Wycena tego typu pozwoli na określenie, jak dużo tego typu udziały będą warte, i będzie stanowić w wielu przypadkach punkt wyjścia do negocjacji. W przypadku sprzedaży całej firmy przeprowadzana jest wycena jej ogólnej wartości, tu można się oprzeć o jedną z kilku metod, wyniki których będą się jednak znacznie różniły.
W szczególności trudnym zadaniem jest wycena marki. W wielu firmach główną wartością jest właśnie znak towarowy, lecz do dobrego oszacowania jego wartości niezbędne jest duże doświadczenie i wiedza.