W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim bezrobocie jest całkiem wysokie, najczęściej oferty pracy są marne i nisko płatne

in emigracja, odlew, praca, sprzątaczka
W ostatniej dekadzie wielu Polaków, zarówno młodych, jak starszych podjęło decyzję o wyjeździe za granicę, w celu znalezienia lepszej pracy. Każdy ufa, że nawet mniej prestiżowa praca, ale za większe pieniądze zapewni im byt na wymarzonym poziomie.


praca
Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com
Emigracja w poszukiwaniu bardziej godziwego zarobku jest powszechna w licznych państwach naszego kontynentu. Polacy zwykle wyjeżdżają do Anglii i Niemiec. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ państwa te są w stosunku do Polski bardzo zamożne i standard życia jest o wiele lepszy.

W mniejszych miasteczkach jest stosunkowo trudno dostać ciekawą pracę. Zarobki są niskie i często posady dostaje się trochę po koleżeńsku. Ciężką sytuację mają osoby, które nie mają licznych kontaktów i zmuszeni są przeglądać oferty jedynie przez urząd pracy lub internet.

Nierzadko zdarza się, że ogłoszenia takie są tylko dla formalności, a wybiera się osoby już polecone. W województwach podkarpackim, czy warmińsko-mazurskim, gdzie bezrobocie jest stosunkowo wysokie na tle innych regionów, najczęściej propozycje pracy są nieciekawe i nisko płatne. Przykładowo po wpisaniu frazy “praca Chełm” znajdujemy oferty typu roznoszenie ulotek, sprzedawca w sklepie, sprzątaczka, a ciekawe oferty ukazują się bardzo sporadycznie. Oprócz tego trzeba wspomnieć, że na takie oferty od razu zgłasza się mnóstwo osób, które mają nadzieję dostać ciekawszą pracę.

praca
W mniejszych miejscowościach zwykle nie ma dużych zakładów. Także siedziby dużych firm lokowane są w większych miastach. Naturalnie zdarza się, że w regionie znajduje się jest jakiś zakład, ale zwykle posady są tam już obsadzone. W Stalowej Woli sporą rolę w napędzaniu gospodarki ogrywa huta oraz elektrownia. W ostatnich dwudziestu latach otworzyło się także bardzo dużo firm, głównie handlowych. Produkuje się tutaj zarówno sprzęt dla wojska jak i maszyny budowlane. W okolicy i w mieście wyrabia się poza tym liczne produkty metalowe dla przemysłu, wyroby z plastiku czy też odlewy aluminiowe.
Mimo to stopa bezrobocia jest nieco wyższa od średniej krajowej.

Dalsza część http://www.praca.egospodarka.pl/oferty-pracy/cieszyn